reklama
Kategorie

Sprawdź czym palisz w piecu! Od 1 września spore zmiany! [UCHWAŁA ANTYSMOGOWA]

reklama

Oznacza to, że każdy, kto korzysta aktualnie z któregoś ze wskazanych rodzajów paliw może to robić jeszcze tylko do końca sierpnia tego roku.

Zgodnie z zapisami uchwały wszyscy, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych, zobowiązani są do zamontowania kotła minimum klasy 5. Z kolei użytkownicy starych kotłów muszą je wymienić na nowe, w terminie zależnym od dotychczasowej długości lat ich użytkowania, to znaczy :

 

reklama
  • kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba będzie wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku, 
  • kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku,
  • użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Zapisy uchwały obowiązywać będą wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w województwie śląskim, a więc:

  • mieszkańców,
  • prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW),
  • właścicieli budynków wielorodzinnych,
  • spółdzielnie, wspólnoty,
  • samorządy lokalne.

Uchwała antysmogowa precyzuje również funkcję kontrolną, za którą odpowiedzialni będą włodarze miast czy gmin, którzy wyznaczą odpowiednich pracowników do przeprowadzania kontroli. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 – na pozostały teren, przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego czy żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli”.

Straż Miejska, podobnie jak dotychczas, będzie odpowiadać na każde zgłoszenie mieszkańców wskazujące na nieprawidłowości. Strażnicy miejscy również sami będą patrolować teren i w zależności od potrzeb interweniować.

Warto też pamiętać, że nieprzestrzeganie zapisów uchwały, skutkować będzie karą grzywny.

 

 

reklama

Jeden komentarz

  1. Najogólniej rzecz ujmując konstrukcja Uchwały antysmogowej to przykład absolutnego niezrozumienia zagadnienia problemu smogu i jego natury. Rezultatem tego jest jej całkowita nieskuteczność w tak zwanej „Walce ze smogiem”, a jedynym zadaniem wydaje się być stwarzanie pozorów, że coś się niby robi w kierunku poprawy jakości powietrza. Jak zwykle więcej szkody jak pożytku i szumne hasła, a żadnych konkretnych i skutecznych działań. Byle do wiosny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button