reklama
Wiadomość dnia

Ten dom myśli za nas! Laboratorium Inteligentnego Domu Taurona powstało w Łaziskach Górnych

Sterowanie elektrycznością w całym domu za pomocą jednego dotknięcia tabletu czy nauka automatyki przemysłowej bez konieczności wstawania zza biurka. Takie możliwości stwarza uczniom Zespołu Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych Laboratorium Inteligentnego Domu Taurona.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Uzbierali w internecie dla okradzionej 99-latki PÓŁ MILIONA!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

reklama

Pracownia jest nagrodą w konkursie Grupy Tauron i ma na celu zachęcenie do pracy w branży energetycznej.

-Dzięki tej pracowni i nie tylko tej, ale w połączeniu z innymi tutaj pracowniami, co mieliśmy okazję zobaczyć dzisiaj mamy szansę na przygotowanie pracownika wartościowego w biznesie Grupy Tauron. Pracownika, który nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie jest przygotowany do wykonywania zawodu i – co chyba najważniejsze – że ta pracownia jest przygotowana na najwyższym poziomie – mówi Zbigniew Kuźma, prezes Zarządu TAURON Serwis.

Zadowolenia z nowej pracowni nie kryją uczniowie, którzy w ćwiczeniu na tak nowoczesnym sprzęcie widzą dla siebie szansę na zdobycie dobrej pracy.

 

-Jest ono potrzebne w szkole, jak i na praktykach, gdyż przydaje nam się cały czas i ciągła nauka, jakby poprawia ten poziom, który zaczynamy na przykład od samego początku, od zera i cały czas rośnie. Cały czas osiągamy go wyższy, żeby więcej ludzi się nami zainteresowało w przyszłej pracy – mówi Sebastian Słupik, uczeń ZSTiU w Łaziskach Górnych.

-Jak dla mnie, to te tablice, to jest po prostu nowoczesność, która – chcemy, czy nie chcemy – przyjdzie za parę lat. Dzięki tym tablicom możemy sterować… Załóżmy, nie wiem, jedziemy do domu, chcemy mieć ciepłą – załóżmy – wodę. Możemy za pomocą tableta włączyć to wszystko. Możemy wyłączyć światła. Jeżeli zapomnimy wyłączyć żelazka – możemy go wyłączyć – wyjaśnia Patryk Czuczejko, uczeń ZSTiU w Łaziskach Górnych.

 

Zdaniem nauczycieli ZSTiU ćwiczenia w takiej pracowni wykraczają poza program nauczania. Dzięki nim uczniowie mają możliwość eksperymentowania, na które nie mogą sobie pozwolić podczas praktyk w zakładach pracy.

-W normalnych warunkach przemysłowych – tam, gdzie nasi uczniowie mają praktyki, nikt nie pozwoliłby im tego – tak naprawdę – programować, no bo mogliby wyłączyć chociażby elektrownię i połowa Polski, by nie miała prądu. Czy jakikolwiek inny zakład, no nie jest… nie może podjąć takiego ryzyka, że zostanie wyłączony z produkcji na miesiąc, bo coś się zepsuło. Tutaj w warunkach laboratoryjnych uczniowie mogą wszystko zepsuć i naprawić – mówi Piotr Dębowski, kierownik szkolenia praktycznego w ZSEiU w Łaziskach Górnych.

 

Urządzenia znajdujące się w nowo otwartej pracowni odpowiadają tym, którymi dysponują profesjonalne zakłady pracy.

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zmiana czasu 2019: Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Włodzimierz Czarzasty w GOŚĆ TVS: W Zagłębiu może o mnie powstać legenda! [WIDEO]

Będzie DEBATA Borys Budka – Mateusz Morawiecki? Budka wzywa na nią szefa rządu i publikuje nowy spot! [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button