reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOWybory 2023

Vademecum wyborcy. Najważniejsze informacje WIDEO

reklama

Od kilku dni w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o łączonych karatach do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu i referendum, co budzi wiele kontrowersji. Państwowa Komisja Wyborcza dementuje, w związku z czym wystosowała oficjalny komunikat, w którym informuje, że karty do głosowania nie będą spięte. Nie będą też złączone w żaden inny sposób, a to wyborca zadecyduje czy weźmie udział w jednym, dwóch czy wszystkich trzech głosowaniach. Przy tej okazji przypominamy, jak oddać ważny głos i co należy zrobić, jeżeli w dniu wyborów wyborca będzie poza miejscem swojego zamieszkania.

 

 

Do czwartku 12 października wyborcy mogą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Pobranie zaświadczenia pozwoli oddać głos w gminie, w której będzie znajdował się wyborca, a nie w której na stałe mieszka lub jest zameldowany. Również do czwartku można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania.

reklama

– W dowolnym miejscu, nawet w sytuacjach losowych, gdybyśmy trafili do szpitala, w którym jest utworzony obwód odrębny. No ewentualnie do zakładu karnego również, gdzie tam obwód odrębny jest utworzony to z takim zaświadczeniem możemy również tam głosować. Zaświadczenie możemy pobrać w dowolnym urzędzie na terenie całej Polski, tak naprawdę obojętnie. Jesteśmy na przykład teraz na wyjeździe w Zakopanem, można pobrać tam, w każdym innym urzędzie również zostanie nam ono wydane. Do dnia 12 października należy takie zaświadcznie należy pobrać – mówi Tomasz Doruchowski, dyrektor delegatury w Częstochowie Krajowego Biura Wyborczego.

Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć również poprzez ePUAP i profil zaufany. Przez aplikację mObywatel, można sprawdzić, do którego okręgu wyborczego jesteśmy przypisani i gdzie znajduje się właściwy obwód. Komisja wyborcza przypomina też, jak głosować, by nasz głos był ważny, a co powoduje, że wrzucona do urny wyborczej karta traci wagę.

– Wszelkie dopiski, bo takie się zdarzają oczywiście, poczynione na karcie do głosowania, ale poza kratką przeznaczoną na postawienie znaku „x” nie wpływają na ważność głosu. Więc nawet jeśli ktoś porysuje tę kartkę, a nie wstawi tam żadnego „x” w polu przeznaczonym na to, to oczywiście nie wpływa na ważność. Ważne jest, żeby wyborca wyraźnie wskazał swój zamiar w jaki sposób głosuje, czyli postawi znak „x” przy konkretnym kandydacie – mówi Tomasz Doruchowski, dyrektor delegatury w Częstochowie Krajowego Biura Wyborczego.

Jeżeli w wyborach do Sejmu, w ramach jednej listy wyborca postawu więcej niż jeden „x” przy kandydatach, to głos wciąż jest ważny, jednak uznany na tego kandydata, który ma wyższą pozycję na liście. By za ważne zostało uznane głosowanie w referendum, należy wybrać jedną z dwóch możliwości na każde z czterech pytań. To głosowanie jest wiążące wówczas, gdy weźmie w nim udział ponad 50% uprawnionych do głosowania.

– Oczywiście wyborca – jak w każdej innej akcji wyborczej – ma prawo odmówić wzięcia w nim udziału. Wtedy komisja w miejscu „uwagi” przy spisie wyborców oznaczy, że wyborca nie brał udziału w referendum, że wydano mu kartę bez referendum. Zapis powinien brzmieć „bez danej akcji wyborczej” czyli bez referendum, bez Sejmu, bez Senatu, bez Sejmu i referendum, bo różne mogą być kombinacje. Natomiast to obowiązek jest komisji, żeby tę adnotację nanieść dlatego, że będzie musiała rozliczyć karty do głosowania – mówi Tomasz Doruchowski, dyrektor delegatury w Częstochowie Krajowego Biura Wyborczego.

Do wyborów pozostało pięć dni. Lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Do głosowania należy stawić się z dokumentem ze zdjęciem.

 

Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button