reklama
PodróżeSilesia Flesz najnowsze informacje

Z auta został tylko wrak. Zderzenie z sarną w Rybniku

reklama

Z auta został wrak. Zderzenie z sarną w Rybniku. To cud, ale kierowca jest cały.

 

27-latek powinien chyba modlić się codziennie do św. Krzysztofa, patrona kierowców. Z audi, które prowadził, niewiele zostało. Wybuchły wszystkie poduszki, przód jest zmasakrowany, z karoserii niewiele zostało. On zaś żyje i nie odniósł poważniejszych obrażeń. A to wszystko przez to, że na drogę nagle wybiegła mu przed maskę sarna. Zderzenia z sarną miało miejsce na ulicy Robotniczej w Rybniku.

Odcinek drogi Robotniczej, w kierunku ulicy Szewczyka w Rybniku, jest jednym z miejsc, gdzie podróżujący wzdłuż lasów kierowcy muszą spodziewać się na drodze dzikich zwierząt – relacjonują policjanci z Rybnika.

reklama

-Ustawiony tam znak “Uwaga, dzikie zwierzęta” wzywa ich do zdjęcia nogi z gazu. Niestety niekiedy, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć konfrontacji z leśnymi zwierzętami – dodają.

Niestety! 27- letni kierujący audi zobaczył przed maską swojego samochodu sarnę, utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia zniszczeniu uległa karoseria samochodu. Szczęśliwie, nic poważnego nie stało się kierowcy.

Miał naprawdę mnóstwo szczęścia, bo przy prędkości samochodu 100 km/h, zając uderza w pojazd z siłą przedmiotu o wadze 125 kg. Przy tej samej prędkości samochodu, 20-kilogramowa sarna to siła uderzenia porównywalna do przedmiotu ważącego blisko pół tony!

Co możemy zrobić, gdy na drogę wyskoczy sarna lub dzik?

Czy można ustrzec się zderzenia z sarną czy dzikiem? Policjanci przypominają zasady, o których warto pamiętać

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
  • Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w samochodzie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Ponadto ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button