RegionŚwiat

Z bieżni w Himalaje. Magdalena Gorzkowska chce zdobyć kolejny ośmiotysięcznik

Magdalena Gorzkowska, najmłodsza Polka w historii i pierwsza olimpijka, która zdobyła Mount Everest, pierwsza Polka, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenem z butli, chce wspiąć się na kolejny ośmiotysięcznik.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza, kto wyleciał z partii za start w wyborach!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Magdalena Gorzkowska, urodzona w Bytomiu, to polska lekkoatletka, sprinterka, a także uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012. Można o niej mówić także jako o himalaistce.

Gorzkowska jest najmłodszą Polką w historii, która zdobyła Mount Everest (17 maja 2018, w wieku 26 lat i 17 dni)[1]. 18 maja 2019, jako pierwsza Polka, zdobyła Makalu bez wspomagania tlenem z butli. Na swoim koncie ma także inne wielotysięczniki: Kilimandżaro, Elbrus, Aconcague i Mount Blanc.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ale masakra! [WIDEO] 23-latek zignorował czerwone światło. Nie żyje 25-latka

Kto będzie nowym prezydentem Gliwic? Zygmunt Frankiewicz po 26 latach chce do senatu!

Marsz Równości w Katowicach już w sobotę, 7 września!
Na początku 2019 roku himalaistka podjęła się zdobycia dwóch ośmiotysięczników – Makalu i Lhotse – w ciągu dwóch tygodni. Po zdobyciu Makalu, ze względu na odmrożenie palców musiała jednak zrezygnować z ataku na Lhotse.

Teraz Magdalena Gorzkowska chce wrócić do niedokończonego wyzwania i tym samym zdobyć dwa ośmiotysięczniki w jednym roku. Najbliższą wyprawę rozpocznie 8 września, a od 1 do 5 października będzie atakować Manaslu w Nepalu – ósmy pod względem wysokości szczyt ziemi.

Gorzkowska niejednokrotnie sięgała też po szczyty w sprincie: srebro halowych mistrzostw świata (2016), złoto młodzieżowych mistrzostw Europy (2013) oraz srebro mistrzostw Europy juniorów (2011) w sztafecie 4x400m.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie i zagłębiowskie szpitale płacą kary za śmierć pacjentów na SORach! Lista zarzutów rośnie

Kierowca BMW wyprzedził nieoznakowany radiowóz. Ale jak! [WIDEO]Kierowca BMW wyprzedził nieoznakowany radiowóz. Ale jak! [WIDEO]

Pustki na trybunach Ruchu Chorzów. Koniec z imprezami masowymi na Cichej!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close