reklama
KrajWiadomość dnia

Za likwidowane kopalnie będzie elektrownia atomowa? Rozmowy na Europejskim Kongresie Gospodarczym [WIDEO]

reklama

Likwidacja górnictwa w Polsce i bezpieczeństwo energetyczne kraju to jeden z najważniejszych tematów ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dziś prelegenci rozmawiali między innymi o budowie elektrowni atomowej w Polsce.

 

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

reklama

– Niech Bóg da, żeby się udało wreszcie w terminach, a przynajmniej z maleńkimi opóźnieniami wdrożyć go do 2040 roku, bo mi się wydaje, że ten jeden blok będzie przełomowy. Bo jeśli chodzi o środowisko i zapotrzebowanie na energię, to faktycznie – bezdyskusyjnie – to nam jest potrzebne – mówi Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko kwestia zapewnienia bezpieczeństwa kraju, ale także kwestie ekonomiczne. Dziś do tego procesu przygotowują się największe firmy około-górnicze, wśród nich katowicki Famur.

– Weszliśmy w obszar fotowoltaiki wielkoskalowalnej. Na dzisiaj posiadamy kilkaset MW projektów, które mają już wygraną aukcję, są w fazie realizacji. Planujemy docelowo, aby ten wolumen oparł się mniej więcej o około gigawat projektów, które będziemy realizować i finalizować ostatecznie wprowadzając je do sieci energetycznej – mówi Dawid Gruszczyk, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży Famur S.A.

Koniec górnictwa na Śląsku do 2049. Prezes PGG: Musimy przekonać partnerów Komisji Europejskie"
Koniec górnictwa na Śląsku do 2049. Prezes PGG: Musimy przekonać partnerów Komisji Europejskie”

Według umowy społecznej, która została podpisana w maju tego roku pomiędzy związkami górniczymi i rządem, kopalnie na Górnym Śląsku mają funkcjonować najpóźniej do 2049 roku. Na razie jednak nie wiadomo, jak umowę oceni Komisja Europejska, która musiałaby się zgodzić na rządowe dopłaty do wydobycia węgla.

– Na chwilę obecną my koncentrujemy się nad tymi pracami, argumentacją, liczbami, cyframi, modelami i to co jest potrzebne, żeby partnerów Komisji Europejskiej do projektu przekonać. Scenariuszy alternatywnych nie podajemy na rynek i nie pokazujemy, bo nic poza emocjami one nie dadzą – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

 

Może się jednak okazać, że scenariusze alternatywne będą potrzebne. Jeśli ich nie będzie, możemy być świadkami kolejnej odsłony negocjacji na linii związki-rząd.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Policjanci rozpowszechnili drastyczne zdjęcia 19-latki. Zostaną ukarani [WIDEO]

Sukces katowickiego szpitala! Wykonano tam już pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego

Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w Katowicach. O czym dyskutowano? [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button