reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Żeby wakacje były bezpieczne trzeba zachować szczególną ostrożność [WIDEO]

Pośpiech i brak uwagi to jedne z podstawowych przyczyn wypadków

reklama

Tylko w ubiegłym roku, w okresie wakacji w województwie śląskim doszło do ponad 530 wypadków drogowych. Zginęły 24 osoby. Niestety do najczęstszych należą wciąż te z udziałem pieszych, a główną przyczyną jest brak ostrożności. Tej niespełna miesiąc temu zabrakło 15-letniej Magdzie z Gliwic, która śmiało można powiedzieć, że cudem uszła z życiem. 

 

– Nieumyślnie spieszyłam się do koleżanki, byłam w drodze do galerii i stałam na światłach. Miałam czerwone światło, a autobus jechał przez pasy i zasłonił sygnalizację świetlną. To było takie skrzyżowanie przy Tarnogórskiej, gdzie było kilka świateł. Po prostu z jednych tych świateł usłyszałam, że jest zielone i zaczęłam iść. Zauważyłam, że jedzie samochód, więc zaczęłam biec szybciej, ale nie zdążyłam no i… – mówi Magdalena Szymańska, ofiara wypadku.

Przeczytaj także: 

reklama

Młodzi chuligani kopali i bili policjanta. Potem zostali przez niego złapani

Magdę potrąciło nadjeżdżające z dużą prędkością auto. To było naprawdę silne uderzenie. Dziewczyna może mówić o prawdziwym szczęściu. Miała pęknięte biodro i przez miesiąc leżała unieruchomiona. Dopiero dziś powoli zaczyna chodzić. Każda ofiara podobnych sytuacji na drogach to o jedną za dużo, dlatego wraz rozpoczynającymi się jutro wakacjami Policja Śląska rusza z akcją profilaktyczną.

– Jeżeli chodzi o pion ruchu drogowego, to działania kontrolne, ale również ta profilaktyka. Staramy się naszymi działaniami, spotami takimi jak ten dzisiejszy, trafić się do jak najszerszej grupy uczestników. Wszystko po to, żeby było bezpieczniej na naszych śląskich drogach. Ten pomysł można powiedzieć podsunęło nam samo życie, sytuacja na śląskich drogach. Już w tym roku 25 osób zabitych, ponad 240 wypadków z udziałem pieszych – mówi komisarz Krzysztof Stankiewicz, naczelnik WRD Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Szczególnie niepokojący jest fakt, że w niebezpiecznych zdarzeniach na drogach biorą udział ludzie młodzi. Dlatego to oni są szczególną, docelową grupą odbiorców podobnych akcji. W dzisiejszym spotkaniu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach udział wzięli uczniowie klas mundurowych, którzy być może w przyszłości, zadbają o bezpieczeństwo nie tylko swoich równiesników.

– Jest to bardzo istotne w kształceniu młodzieży, żeby pokazywać im jakie konsekwencje czekają właśnie nas młodych, jak i dorosłych poprzez nasze no nieodpowiedzialne zachowanie. No klasa mundurowa też mi pokazała, jak właśnie radzić sobie w takich trudnych sytuacjach – mówi Sara Langer, uczennica klasy mundurowej.

Nie tylko na drogach podczas wakacji dochodzi do wypadków. Nagminnie niebezpieczne sytuacje mają miejsce na przejazdach kolejowych, kiedy kierowcom wydaje się, że zdążą przed nadjeżdżającym pociągiem. Polskie Linie Kolejowe przypominają jak bezpiecznie zachowywać się na przejazdach. By pobudzić wyobraźnie kierowców dziś na jednym z przejazdów przeprowadzono symulację utknięcia samochodu na jednym z przejazdów po zamknięciu rogatek.

– W takiej sytuacji przede wszystkim bezwzględnie i natychmiast wszyscy pasażerowie łącznie z kierowcą powinni opuścić pojazd i udać się poza strefę zagrożenia, czyli poza tory. Następnie niesamowicie szybko odczytać kod z żółtej naklejki, która znajduje się na napędzie urządzeń rogatkowych, zgłosić to operatorowi 112 – mówi Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu – dyrektor ds. eksploatacji PKP PLK.

Który poinstruuje jak zachowywać się dalej. Jak przyznają kolejarze, mimo szerokiej profilaktyki, takie sytuacje wciąż zdarzają się od kilku, do kilkunastu razy dziennie – szczególnie w okresie wakacji. Warto pamiętać o żółtej naklejce, która przyspiesza działanie służb.

autor: Fatima Orlińska / opracowanie: Bartosz Bednarczuk 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button