RegionWiadomość dnia

Związkowcy grzmią: Rekordy zakażeń i zgonów, a rząd nie chce osocza krwi górników-ozdrowieńców z COVID-19

Jedna mała, nic nie kosztująca zmiana w prawie mogłaby uratować wiele ludzkich istnień i pomóc w pogarszającej się, pandemicznej sytuacji – to apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Ale nie lekarzy tym razem – a… górniczych związkowców. WZZ Sierpień 80 zwrócił się do szefa rządu z propozycją, która zdaniem związkowców mogłaby wydatnie pomóc w leczeniu koronawirusa osoczem ozdrowieńców. A wśród nich wielu to właśnie górnicy.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Poniżej zamieszczamy pełny tekst apelu, jaki do premiera Morawieckiego wystosował szef WZZ Sierpień 80 Jerzy Ziętek

MATEUSZ MORAWIECKI

Prezes Rady Ministrów

Panie Premierze!

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” już wiosną tego roku wyszedł z inicjatywą mającą na celu zachęcenie dużej liczby górników do oddawania krwi i osocza ratujących ludzkie zdrowie, a nawet życie. Wielokrotnie pisaliśmy do Pana i do członków Pańskiego rządu, że w tym celu należy podjąć jeden niewielki gest, jedną zmianę w prawie, która nie kosztowałaby nic budżetu Skarbu Państwa, a realnie mogłaby uratować wiele ludzkich istnień, wielu naszych rodaków.

Górnicy to dziś jedyna grupa zawodowa w Polsce, która musi odrabiać każdy dzień honorowego krwiodawstwa celem uzyskania prawa emerytalnego. Zmiana ta wprowadzona przez rząd PO-PSL zmniejszyła znacząco motywacje górników do oddawania własnej krwi. Krwi, której przecież nie można kupić, ani wyprodukować. Górnicy są w stanie gotowości do oddawania krwi, a teraz także osocza, lecz nie mogą być za to jako jedyni karani poprzez przymus odrabiania tych dni.

Doskonale wiemy, że osocze od górników-ozdrowieńców z COVID-19 stosowane jest w terapii szpitalnej, a także stworzono na ich podstawie lek. W momencie, gdy nie ma jeszcze szczepionek, osocze to jest jedyną szansą dla wielu Polaków, którzy leżąc pod respiratorami, walczą o życie, a bez osocza, niestety tę walkę niestety przegrywają.

Panie Premierze, pomimo obietnic, że pracę nad zmianą niekorzystnych i niesprawiedliwych dla górników przepisów trwają, są kierowane do uzgodnień międzyresortowych, do dnia dzisiejszego nie poczyniono żadnych działań i nie wywiązano się z obietnic. I to budzi nasze ogromne rozczarowanie i zdziwienie. Można to było wdrożyć przy okazji wielu ustaw zwanych potocznie „covidowymi”, lecz nie zrobiono tego. Dziś, gdy nastąpił wzrost zarażeń na koronawirusa i poważnych stanów wywołanych COVID-19, a także w przededniu katastrofy epidemicznej, nie można dłużej czekać. Podsuwamy Panu i Pańskiemu rządowi gotowy, bardzo dobry pomysł, o wiele lepszy niż wizje opozycji parlamentarnej. Tu kosztów nie ma żadnych. Koszty są natomiast i będą wtedy, gdy wielu naszych rodaków straci życie, bo nie otrzyma przeciwciał zawartych w osoczu od ozdrowieńców. Górnicy są gotowi je oddawać, o czym najdobitniej świadczy wspólna akcja pobierania osocza od górników-ozdrowieńców prowadzona przez WZZ „Sierpień 80” i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Ale potrzeba więcej, potrzeba też zachęty i wyeliminowania niekorzystnych dla górników przepisów.

Jeszcze nie jest za późno na dobre zmiany. Wyrażamy nadzieję, że rząd Pana Premiera wywiąże się z tych obietnic. Tu chodzi o dobro Polek i Polaków, o przyszłość Polski.

/ za Komisję Krajową /

BOGUSŁAW ZIĘTEK

Przewodniczący WZZ „Sierpień 80”

źródło: WZZ Sierpień 80
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Są NOWE OBOSTRZENIA w strefach żółtych i czerwonych! Zakaz wesel, szkoły zdalnie, 50% w autobusach!

Śląskie: Nowe powiaty i miasta w rozszerzonej CZERWONEJ STREFIE od 17 października!

Wojewoda śląski na kwarantannie. Jeden z pracowników biura ma koronawirus

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close