reklama
Kategorie

Alarm smogowy w Śląskiem. Lepiej zostańcie w domach

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że 6 stycznia w Sosnowcu, Jaworznie, Tychach oraz w powiecie bieruńsko-lędzińskim wystąpiło w powietrzu przekroczenie poziomu informowania społeczeństwa 200 μg/m3 o ryzyku wystąpienia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 μg/m3).

 

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB informuje, że dziś (7 stycznia) jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna i mogą wystąpić znaczne przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 μg/m3). Lokalnie w aglomeracji górnośląskiej oraz w powiatach będzińskim, tarnogórskim, mikołowskim i bieruńsko-lędzińskim oraz w Częstochowie może zostać przekroczony poziom informowania stężenia pyłu PM10 (200 μg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

reklama

 

Wojewoda Śląski zwrócił się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie w tym czasie spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz i nie palenia w kominkach, chyba że stanowią one jedyne źródło ogrzewania mieszkań. Do tego dochodzi oczywiście bezwzględny zakaz spalania odpadów. Szczególnie narażone na drażniące działanie pyłu zawieszonego są nie tylko seniorzy i dzieci, ale także osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca oraz mające choroby układu oddechowego.

 

Jutro (8 stycznia) jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna się poprawiać, jednak nadal nie wykluczone będą znaczące przekroczenia dobowych wartości dopuszczalnych stężeń PM10 (50 μg/m3).

 

 

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button