reklama
Wiadomość dnia

Alpiniści na Radiostacji w Gliwicach. Muszą sprawdzić ponad 16 tysięcy śrub! [FOTO]

reklama

Jeśli dzisiaj rano wstając z łóżka myśleliście, że macie w życiu pod górę – pomyślcie o alpinistach, którzy właśnie wdrapują się na maszt zabytkowej Radiostacji Gliwice. Panowie mają mało czasu – a masę roboty. Do sprawdzenia – bagatela – ponad 16 tysięcy śrub!

 

 

Kopalnia w garażu i Elżbieta II w Będzinie! TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

reklama

16 100 mosiężnych śrub i sworzni na najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie muszą sprawdzić w ciągu kilkunastu dni alpiniści. Rozpoczął się coroczny przegląd techniczny Radiostacji Gliwickiej.

Wykwalifikowana ekipa alpinistów sprawdza, dokręca i koryguje śrubę po śrubie. W miejscach, w których pod wpływem rozprężającego się drewna śruby wystrzeliły, nakręcane są nowe. Pieczołowicie sprawdzany jest także każdy z 365 szczebli dwóch drewnianych drabin, dzięki którym można wspiąć się na wieżę.

–Poza tym kontrolowany jest również stan betonowych fundamentów, drewnianych kratownic oraz stężeń ukośnych, wykonanych z jednogałęziowych i wielogałęziowych profili z drewna modrzewiowego – mówi Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która zarządza obiektem. Prace powinny zakończyć się w połowie października.

 

Radiostacja to architektoniczna perełka i wizytówka Gliwic. Ma 111 m wysokości, co zapewnia jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Została zbudowana przez niemiecką firmę Lorenz AG Berlin Tempelhof we współpracy z firmami Simens i Telefunken. Prace budowlane rozpoczęto 20 maja, a zakończono 9 października 1935 r. 31 sierpnia 1939 r. drewniana wieża była niemym świadkiem tzw. prowokacji gliwickiej, najgłośniejszego spośród działań dywersyjnych podjętych przez niemieckie oddziały wzdłuż granicy z Polską tuż przed wybuchem II wojny światowej. W 2017 r. Radiostacja została uznana za Pomnik Historii.

 

Kilka lat temu Miasto zmodernizowało teren wokół zabytku. Gliwiczanie oraz liczni goście, również z zagranicy chętnie odwiedzają Radiostację, wypoczywają w jej pobliżu, poznają tajemnice dźwięku w parku sensorycznym i biorą udział w imprezach oraz koncertach odbywających się przy obiekcie, m.in. Industriady, która corocznie przyciąga tłumy zainteresowanych dziedzictwem przemysłowym.

Przeglądy Radiostacji przeprowadzane są raz w roku i finansowane z budżetu Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

źródło: UM Gliwice
foto: Śląska Sieć Metropolitalna

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Medycyna i pielęgniarstwo biją rekordy! Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach rozpoczęła nowy rok akademicki!

Cud medycyny w Katowicach! Paulina i Pola nareszcie razem. Matka po ciężkim udarze nareszcie zobaczyła swoją córeczkę! [WIDEO]

Żmuda-Trzebiatowska, generał Polko i Izabela Domogała. Znani będą pracować z niepełnosprawnymi [SPOTKAJMY SIĘ W PRACY]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button