reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Badania parkingowe wystartują w pięciu śląskich miastach

reklama

Nie tylko Katowice próbują rozwiązać problem nadmiernej liczby samochodów w centrum miasta. Za kilka dni Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpocznie badania parkingowe w kilku śląskich miastach.

Za pomocą samochodów ze specjalnym urządzeniem zewnętrzna firma sprawdzi kto, gdzie i jak długo parkuje. Wszystko po to, żeby w przyszłości wprowadzić zmiany, które mogą pogodzić oczekiwania mieszkańców, przedsiębiorców i przyjezdnych.

Samochód pojawi się na razie w pięciu miastach GZM: Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Tarnowskich Górach. Wiosną wyjedzie na ulice kolejnych trzech: Sosnowcu, Zabrza i Dąbrowy Górniczej. W trakcie badań samochód będzie przejeżdżał co godzinę przez centrum danego miasta, żeby fotografować i liczyć zaparkowane samochody.

– Zdecydowaliśmy się je podjąć, żeby w ogóle wiedzieć jaki jest poziom problemu. Czyli jaki jest poziom rotacji, zajętości miejsc parkingowych, o której godzinie najwięcej ludzi parkuje, kiedy ta sytuacja jest łagodniejsza. Czy parkują głównie osoby przyjeżdżające do pracy, czy to jest głównie kwestia mieszkańców albo osób korzystających z usług – mówi Ewa Lutogniewska, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

reklama

Na wyniki takich badań czekają między innymi w Bytomiu, bo tu, podobnie jak w innych większych miastach, trudno jest o wolne miejsce parkingowe w ścisłym centrum miasta.

– Z pewnością dadzą odpowiedź na temat rotacji samochodów w śródmieściu Bytomia, ale przede wszystkim wskażą te miejsca, gdzie są niedobory miejsc parkingowych, gdzie najwięcej tych miejsc parkingowych jest zajętych – mówi Tomasz Sanecki, Urząd Miejski w Bytomiu.

Takie badania pozwolą miastom przyjąć określoną strategię, aby ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się. I niekoniecznie jest tu mowa o dodatkowych parkingach.

– Jest kwestia na przykład strefy płatnego parkowania, jest kwestia budowy dodatkowych miejsc parkingowych, jest kwestia ograniczania ruchu i jest wiele narzędzi. Ale żeby cokolwiek postanowić i mieć jakiekolwiek wnioski to trzeba mieć szczegółowe badania. I w tym jest rola Metropolii – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Po zakończeniu bada Metropolia zamierza przeprowadzić w objętych nimi miastach badania społeczne w mieszkańcami, przedsiębiorcami i klientami lokali usługowych.

Autor: Paweł Jędrusik

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button