reklama
Kategorie

Ciepło, ale burzowo [PROGNOZA POGODY] Porywy wiatru do 60 km/h!

reklama

Ciepło, ale burzowo i z opadami – taka pogoda czeka nas w najbliższych dniach. W związku z falą powodziową na Wiśle, w woj. lubelskim obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia, a w woj. mazowieckim ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia.

 

Piast Gliwice wygrałby nawet eurowybory? TOP 5 SILESIA FLESZ z wizytą u Mistrzów Polski!

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana suma opadów w czasie burz na południu, w centrum i na wschodzie kraju do 25 mm. Temperatura maksymalna od 19°C na Pomorzu do 25°C w centrum i na południu; chłodniej nad morzem od 16°C do 18°C.

reklama

Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków zachodnich, tylko na południowym wschodzie południowy. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, w górach porywy do 65 km/h.

W nocy, 27 maja,  zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Opady deszczu i burze. Na południowym zachodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów na południowym zachodzie do 20 mm, w czasie burz do 15 mm. Temperatura minimalna od 9°C na wybrzeżu do 16°C na Lubelszczyźnie, Śląsku Opolskim i w Małopolsce. Wiatr słaby, zmienny, na zachodzie z przewagą kierunków północnych,
na wschodzie z kierunków południowych.

W górach oraz w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Na zachodzie także jednostajne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm w Małopolsce, na Śląsku Górnym, Podkarpaciu i Kielecczyźnie, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie oraz do 30 mm na wschodzie Mazowsza i Podlasiu. Temperatura maksymalna od 19°C do 25°C na wschodzie i w centrum oraz od 13°C do 18°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby
i umiarkowany, na południowym wschodzie południowy, na pozostałym obszarze z kierunków północnych. W górach oraz w czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie na południu kraju
porywy do 100 km/h.

Dorzecze Wisły

Cała górna Wisła znajduje się w strefie wody wysokiej. Stany alarmowe przekroczone są od miejscowości Szczucin w woj. małopolskim aż po Annopol w woj. lubelskim. Aktualnie kulminacja wezbrania znajduje się w Sandomierzu woj. świętokrzyskie przy stanie 728 cm i przekracza stan alarmowy ok 120 cm. W niedzielę w godzinach popołudniowych (godz. 16 – 18) również prognozuje się osiągnięcie maksymalnego stanu podczas przejścia wezbrania
w Zawichoście (770cm). Oznaczać to będzie przekroczenie stanu alarmowego o ok 150 cm.

W poniedziałek fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie alarmowym o ok 105 cm przemieszczać się będzie przez Puławy a z poniedziałku na wtorek przez Dęblin. W Dęblinie na wodowskazie przekroczenie stanu alarmowego wynosić będzie 65 cm. We wtorek 4 metrowa fala wezbraniowa zbliży się do stolicy. Na stacji Gusin maksymalny poziom wody prognozowany w godzinach południowych. Wyniesie on 440 cm i będzie 20 cm powyżej stanu alarmowego.

W Warszawie maksymalny poziom wody – 640 cm prognozowany jest z wtorku na środę. Oznacz  to przekroczony zostanie stan ostrzegawczy do granicy ze stanem alarmowym. W kolejnych dniach fala wezbraniowa przemieszczać się będzie dalej przez środkową i dolną Wisłę powodując znaczne wzrosty i wahania poziomu wody głównie w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych (Gusin) i na granicy stanów alarmowych (Warszawa).

W ciągu najbliższej doby na dopływach Wisły prognozuje się: Na obszarze województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego dominować będą dalsze spadki poziomu wody w aktualnych strefach. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych mogą nadal się utrzymywać. Na obszarze wystąpienia prognozowanych opadów burzowych mogą wystąpić ponowne wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i wysokich, istnieje małe prawdopodobieństwo krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na obszarze województwa świętokrzyskiego i lubelskiego spodziewane są wahania bądź spadki poziomu wody w strefie stanów wysokich i średnich. Obecne w tym rejonie przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać.

Na pozostałych dopływach Wisły przewiduje się stabilizację i opadanie poziomu wody, miejscami zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej.

Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia na Wiśle – wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych (woj. lubelskie) oraz 2 stopnia woj. mazowieckie. Ostrzeżenie dla woj. mazowieckiego w poniedziałek najprawdopodobniej zostanie podniesione do stopnia 3 (wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych). W kolejnych dniach wraz z przemieszczającym się wezbraniem na Wiśle możliwe, że będą wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej kolejne ostrzeżenia hydrologiczne.

Dorzecze Odry

Aktualnie kulminacja wezbrania na Odrze przemieszcza się przez Oławę 37 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Wysokość uformowanej fali wezbraniowej w niektórych miejscach wynosi około 2 metrów. W godzinach popołudniowych maksimum osiągnięte zostanie również na wodowskazie Tresno 10 cm powyżej stanu ostrzegawczego (do 390 cm) i przy przekroczonym stanie ostrzegawczym o 10 cm przemieszczać się będzie przez Wrocław. W godzinach nocnych
z niedzieli na poniedziałek maksymalny wzrost poziomu wody (do 520 cm) notowany będzie w Brzegu Dolnym.

W kolejnych dniach fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych lokalnie około alarmowych przemieszczać się będzie wzdłuż Odry środkowej a później dolnej. W zlewniach dopływów górnej Odry stany wody będą miały tendencję spadkową w strefach wody wysokiej, a w dalszej części okresu w strefie wody średniej z możliwością lokalnych wahań.

W zlewniach dopływów środkowej Odry stany wody będą na ogół opadały w strefach wody wysokiej i średniej. Miejscami na rzekach nizinnych w pierwszej części okresu stany wody mogą mieć przebieg wyrównany bądź słabą tendencję wzrostową. Notowane tam przekroczenia stanu ostrzegawczego i alarmowego będą się utrzymywały.

Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia na Odrę – wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (woj. lubuskie).

Dorzecza Przymorza

W ujściowym odcinku Odry oraz na Zalewie Szczecińskim na najbliższą dobę prognozowane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich, z tendencją spadkową. Wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Wisły, na Zalewie Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są początkowo spadki poziomów wody. W dalszej części opisywanego okresu nastąpią wzrosty poziomów wody w strefie stanów średnich.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego stany wody będą utrzymywały się w strefie stanów średnich i niskich Na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację i opadanie poziomu wody, miejscami zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button