reklama
Kategorie

Czas na oddziały dwujęzyczne w katowickich szkołach

reklama

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna w dzisiejszym świecie jest biegła znajomość języków, ani że warto się ich uczyć – i to od najmłodszych lat. Takie właśnie założenie przyświecały władzom samorządowym Katowic, które w dokumencie Polityka Edukacji Miasta Katowice „Katowiczanin 2022″, jako jeden z kluczowych celów, ujęły punkt o „zwiększeniu znajomości języków obcych”.

 

Efektem jest utworzenie, począwszy od roku szkolnego 2018/2019, oddziałów dwujęzycznych w wybranych katowickich szkołach podstawowych na poziomie klas siódmych: w szkole nr 4 – z językiem niemieckim, nr 15 im. Jana Pawła II – z językiem hiszpańskim, nr 33 im. Juliusza Ligonia i nr 35 im. Adeli Korczyńskiej – z językiem angielskim oraz nr 37 im. ks. Jana Twardowskiego – z językiem francuskim.

Ponadto w X Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jerzego Paderewskiego, zostanie utworzony oddział, w którym przedmiotem uzupełniającym będzie język chiński. Warto w tym momencie podkreślić, że poprawa jakości i skuteczności kształcenia językowego jest jednym ze strategicznych celów w ramach europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia. Umiejętności językowe jako sposób promowania transgranicznej mobilności obywateli Unii Europejskiej odgrywają także istotną rolę w projekcie „Mobilna Młodzież”, który jest „inicjatywą na rzecz uwolnienia potencjału młodzieży ku inteligentnemu, trwałemu i sprzyjającemu włączeniu społecznemu wzrostowi gospodarczemu w Unii Europejskiej”.

reklama

– Katowice chcą się wpisywać w ten nurt, oferując mieszkańcom nowoczesne szkolnictwo, korzystające z doświadczeń europejskiej edukacji, podnoszące jakość kształcenia poprzez rozwój i doskonalenie standardów, programów, metod i form nauczania. Klasy dwujęzyczne są tego dobrym przykładem – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Tym bardziej, że dziś znajomość języków powinna zagwarantować młodym ludziom nie tylko szerszy dostęp dla zdobywania nowych umiejętności, ale i otwierać perspektywę późniejszego, atrakcyjnego zatrudnienia, zwiększać szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

Pozostaje tylko zachęcić wszystkich zainteresowanych uczniów do skorzystania z tej nowej oferty edukacyjnej Katowic i do naboru do klas dwujęzycznych w wymienionych szkołach.

 

(źr: UM Katowice)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button