Czerwionka-Leszczyny: Familoki będą teraz w 100% ekologiczne! Rusza gigantyczna inwestycja
Familoki z Czerwionki-Leszczyn wchodzą w XXI wiek. A razem z nimi mieszkańcy, bo ze starych i nieekologicznych pieców nie będą musieli już korzystać. Wkrótce na tym zabytkowym osiedlu rozpocznie się termomodernizacja, a w mieszkaniach zostanie zamontowane centralne ogrzewanie.
Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?
TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50
Koniec z kaflokami i paleniem węglem. Ma być nie tylko wygodniej, ale i… taniej.
– Bardzo dobrze, ja sądzę. Żeby już były. Żebym już nie musiała kupować węgla, w tym roku. -To jak pani sobie teraz radzi? -No muszę. Nie dojem, a muszę węgiel kupić. No nie dojem, a muszę węgiel kupić – mówi Stefania Makowska, mieszkanka Czerwionki-Leszczyn.
Obecnie osiedle składa się z 87 budynków. Termomodernizacji zostaną poddane na razie 32a. Na ich dachach zostaną zamontowane też panele fotowoltaiczne. Ale to nie koniec planowanych zmian.
– Będziemy docieplać piwnice i stropy, a poza tym główny zysk, jeśli chodzi o energię, będzie z wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Zwróćmy również uwagę na to, że ta stolarka okienna będzie drewniana, a nie plastikowa – mówi Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza gminy Czerwionka-Leszczyny.
Ostrzeżenie meteo przed BURZAMI I GRADEM!
Śląskie: Zasnął za kierownicą, a samochód zatonął w stawie
Śląskie: Potrącił mężczyznę, przewiózł go na masce i… uciekł!
Mimo sporego nakładu prac, zabytkowe osiedle ma zachować swój historyczny kształt i urok.
– Te budynki wymagają szczególnej opieki, szczególnego charakteru tej termomodernizacji, bo nikt sobie nie wyobraża, żeby obrzucić je styropianem… -No właśnie, o tej cegle mówimy. -No to jest piękna rzecz. I jestem przekonany, że beneficjent dochowa wszelkiej staranności, żeby ta termomodernizacja w taki sposób przebiegała i to piękne osiedle utrzymało swój piękny charakter – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.
Termomodernizacja zabytkowego osiedla ma rozpocząć się w przyszłym roku. Potrwa najprawdopodobniej trzy lata. Jej koszt to prawie 14,5 mln zł, z czego blisko 11 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
autor: Paweł Jędrusik