reklama
Kategorie

Częstochowa: Kwiaty na grobach żołnierzy – uczcili zakończenie okupacji hitlerowskiej

reklama

Na cmentarzu Kule upamiętniono 75. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej w Częstochowie.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

reklama

Zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny w asyście Straży Miejskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu spoczynku radzieckich żołnierzy, poległych w styczniu 1945 roku w Częstochowie. Na cmentarzu znajduje się 88 mogił zbiorowych oraz 222 mogiły indywidualne żołnierzy radzieckich. Co ciekawe miasto zostało de facto wyzwolone przez jeden osamotniony batalion czołgów majora Chochriakowa, którego żołnierze wykazali się niesamowitym męstwem. Sukces batalionu był również związany z opadającym w mgnieniu oka morale żołnierzy niemieckich i widmem okrążenia. Niemcy nie mieli rozeznania w sile wroga, stąd m.in. podczas walk na Stradomiu po dwugodzinnej wymianie ognia porzucili pociąg wraz z ładunkiem, którym były czołgi dla niemieckiej 4 Armii Pancernej.

O zmierzchu ucichły walki w centrum miasta. W Alejach paliło się kilka domów, ulice zasłane były pogruchotanym sprzętem wojskowym, także ciałami żołnierzy. Zdziesiątkowane, wystraszone szybką i brawurową akcją Rosjan oddziały Wehrmachtu oraz cywilni urzędnicy niemieccy, wycofywali się w popłochu w kierunku Rynku Wieluńskiego, aby tamtędy opuścić miasto. Około godziny 18.00 Rosjanie zdobyli cmentarz Kule i jego otoczenie. Silny opór stawiali jeszcze Niemcy zgrupowani pod Kiedrzynem. Znajdowała się tam umocniona okopami i bunkrami linia obronna. Desperacki opór hitlerowców nie trwał jednak długo. Radzieckie czołgi nacierające właśnie od północy niebawem wkroczyły do Częstochowy i nocą z 16 na 17 stycznia połączyły się z batalionem Chochriakowa.czytamy na oficjalnym portalu Muzeum Częstochowy. W godzinach rannych 17 stycznia 1945 r. nadano meldunek o wyzwoleniu miasta i całkowitym wyparciu sił niemieckich.

Organizatorem uroczystości przypominających o wyzwoleniu Częstochowy był Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.

źródło: UM Częstochowa / Muzeum Częstochowy

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cios prosto w serce – to przyczyna zgonu 13-letniej Patrycji. Była w ciąży [NOWE FAKTY]

„To jest kpina, to jest propaganda!” Pacjenci o rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19

Bułkęs w Katowicach otworzył lokal mimo obostrzeń. Przyszli klienci, policja i sanepid [WIDEO, ZDJĘCIA]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button