RegionWiadomość dnia

„Czyste Beskidy” i „Ośmieceni” – o co chodzi?

Coroczna akcja „Czyste Beskidy” polega na grupowym sprzątaniu gór, które mimo tego, że piękne to po obecności turystów, często są zaśmiecone. Organizatorzy akcji idą o krok dalej i apelują, by turyści chodząc po górach zawsze mieli przy sobie chociażby jeden worek i na własna rękę sprzątali walające się na górskich szlakach śmieci.

Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS

Organizatorzy corocznej akcji „Czyste Beskidy” zgłaszają się do górskich turystów z pewnym apelem. Chodzi o to, że każdy z nas może zadbać o piękno gór i środowiska. W informacji, którą przekazuje na antenie Radia Katowice Rafał Bałaś, organizator akcji „Ośmieceni” znajduje sie prosty apel. Każdy kto idzie do lasu, na spacer czy wyrusza w górskie szlaki, może ze osoba zabrać worek, do którego wrzuci napotkane po drodze śmieci. Zindywidualizowanie sprzątania gór ma swoje mocowanie społecznej odpowiedzialności, która każdy z nas powinien nieść na swoich barkach. Bałaś zachęca również by umieszczać w portalach społecznościowych zdjęcia z takich wypraw, które możecie Państwo oznaczać hasztagiem „ośmieceni”.

Jak czytamy na portalu internetowym Radia KatowiceBałaś uważa, że zbudowanie ‚społecznego nawyku’ sprzątania gór będzie bardziej skuteczne niż organizowanie dużych, ale rzadkich akcji. Nie oznacza to jednak, że kolejna wspólna akcja ‚Czyste Beskidy’ nie odbędzie się – zostanie zorganizowana jak tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. – 

Przypomnijmy, że w kilku miastach działa juz portal naprawmyto.pl, dzięki któremu mieszkańcy mogą zgłaszać nielegalne wysypiska śmieci, czy akty wandalizmu. Problem, który w wyniku takich obserwacji się rodzi, jest dość poważny. Coraz więcej dużych sieci sklepów spożywczych całkowicie rezygnuje z klasycznych „siatek” na zakupy i zastępuje je papierowymi torbami, które są zdecydowanie mniej szkodliwe na środowiska.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pogotowie przeciwpowodziowe na Śląsku! Wojewoda śląski ostrzega!

Apel Rzecznika Praw Dziecka – Do każdej oceny uczniów plus jeden

Chorzowskie Zoo będzie otwarte od 1 czerwca! Odwiedzicie?

źródło: Radio Katowice

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close