reklama
Wiadomość dnia

Dom z tradycyjną bryłą i nowoczesnymi instalacjami. Co musi posiadać komfortowy i inteligentny dom, aby służył lata?

reklama

Lubimy tradycyjne budownictwo. Jednym z najczęściej wybieranych projektów nieruchomości jednorodzinnych jest dom z użytkowym poddaszem. Klasyczna bryła kojarząca się z sielskością wsi i dawnymi dworkami drobnej szlachty porwała nasze serca. Nic więc dziwnego, że tego typu projekty zajmują czołowe miejsca w rankingach. Klasycznie nie oznacza jednak siermiężnie – nawet najbardziej tradycyjny projekt może być wyposażony w nowoczesne systemy zarządzania domem oraz ekologiczne, energooszczędne rozwiązania.

 

 

 

reklama

Dom inteligentny czym jest i z czego się składa smart dom

 

Smart dom, czyli inteligentny to nic innego jak zespół instalacji, którymi sterujemy i zarządzamy z poziomu aplikacji oraz pilota. Oświetlenieogrzewanieautomatyka bram, drzwi, rolet okiennych oraz instalacja alarmowa składają się na nowoczesne wyposażenie inteligentnego domu. Pozwalają nam zwiększyć komfort i prostotę użytkowania budynku, jednocześnie podnosząc jego energooszczędność. Już na etapie projektu warto zastanowić się, jakie rozwiązania smart domu chcielibyśmy u siebie umieścić. Poszczególne systemy można ze sobą łączyć, tym samym klasyczna bryła naszego domu skrywać będzie na wskroś nowoczesne instalacje. O tym, jak powinien wyglądać projekt nowoczesnego domu, opowiada artykuł: 5 warunków, które powinien spełnić nowoczesny projekt domu.

 

Co musi posiadać komfortowy i inteligentny dom aby slużył przez lata?
Co musi posiadać komfortowy i inteligentny dom aby służył przez lata?

 

Nowoczesne instalacje w tradycyjnym domu

Inteligentne instalacje w domu nie są już przejawem ekstrawagancji czy gadżetomanii. Znakomicie wpisują się w nowoczesne trendy poszukiwań energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które poprzez swoją wzrastającą popularność są coraz łatwiej dostępne i tańsze. Jednym z podstawowych systemów jest inteligentne oświetlenie, które znakomicie harmonizuje z trendem otwartych przestrzeni w nowoczesnym budownictwie. Duże powierzchnie przeszklone elewacji sprzyjają rozbudowanym aranżacjom świetlnym, które nie muszą się ograniczać tylko do salonu, sypialni czy ciągów komunikacyjnych, ale i otoczenia domu. Stylowe, z regulowaną barwą podświetlenie tarasuoczka wodnego oraz ścieżek ogrodowych będzie idealnym dopełnieniem klasycznego projektu domu jednorodzinnego. Innowacyjne technologie zadbają także o nasze bezpieczeństwo – niewyobrażalne jest, aby salon z kominkiem nie był wyposażony w czujniki dymu i tlenku węgla współpracujące z alarmowymi czujnikami ruchu oraz zalania. Wydawałoby się, że mieszkając w wolno stojącym budynku, zalanie nam nie grozi, jednak bardzo często w domach z piętrowych, bądź z użytkowym poddaszem, łazienki są zlokalizowane na wyższej kondygnacji. Również sterowanie bramą wjazdową i rozbudowane systemy domofonów to niezbędnik każdej, nowoczesnej posesji. Projekty domów nowoczesnych nie muszą być futurystycznymi, wielobryłowymi konstrukcjami. Co jest obecnie w modzie?

Nowoczesne instalacje w tradycyjnym domu - wizualizacja smart domu
Nowoczesne instalacje w tradycyjnym domu

Projekt domu nowoczesnego – jak powinien wyglądać

Z zewnątrz klasyczna bryła, a wewnątrz otwarte przestrzenie połączonych pomieszczeń salonu, jadalni i kuchni. Duże powierzchnie przeszklone, szczególnie od strony południowej, połączone z wyjściem na taras. Akcenty z materiałów naturalnych jak drewno czy kamień – w nowoczesnym domu tradycja łączy się z futurystycznymi rozwiązaniami inteligentnych systemów zarządzania. Jest to idealny zestaw dla wszystkich, którzy chcą mieszkać w wiejskim domku, ale jednocześnie nie być pozbawionym zdobyczy cywilizacji, bez których użytkowanie budynku straciłoby na komforcie. Nowoczesność takich projektów, dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów budowlanych i izolacji, zawiera się również w ich niskim zapotrzebowaniu na energię. Dzięki pomysłowości i wiedzy projektantów dwa światy zderzyły się ze sobą, dając jednak tylko z pozytywne konsekwencjami tej synergii.

 

Wizualizacja projeku domu Akord II 142.97 m² - Domowe Klimaty
Wizualizacja projektu domu Akord II 142.97 m² – Domowe Klimaty

 

Nie tylko urządzenia codziennego użytku muszą nadążać za nowoczesnymi trendami. Dotyczy to także budownictwa jednorodzinnego. W tym przypadku ważne jest wyczucie, jakie systemy będą nas wspomagać w korzystaniu z budynku, a jakie okażą się z czasem zupełnie niepraktycznym zespołem gadżetów, których użytkowanie i serwis wykluczają ich przydatność. Dlatego sięgajmy po sprawdzone rozwiązania, polecane przez innych użytkowników. Dom, wraz ze wszystkimi instalacjami, musi nam służyć długi czas – w tym przypadku bowiem wymiana na nowszy, lepszy model co kilka lat, nie wchodzi w grę.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button