Artykuł SponsorowanyDomKraj

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych?

Wybór najlepszych produktów do budowy lub remontu domu wymaga wiedzy na temat tego, czym cechują się poszczególne pokrycia dachowe – jakie są ich wady oraz zalety. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, zarówno ekonomicznych, jak i klasy premium. Różni je nie tylko cena, ale także materiał, estetyka, funkcjonalność oraz parametry techniczne. Jakie są rodzaje pokryć dachowych i które z nich cieszą się największą popularnością?

 

Podczas wyboru konkretnych produktów, priorytetowe znaczenie powinna mieć ich jakość. Często na to, jakie pokrycie dachowe jest preferowane w danym regionie, wpływ mają lokalne tradycje architektoniczne. Nie należy jednak przedkładać ich nad funkcjonalność, trwałość oraz inne parametry rozważanych rozwiązań.

Dachówki ceramiczne to szlachetny rodzaj pokrycia dachowego o długiej, wielowiekowej historii. Na tle innych rozwiązań wyróżnia je długa żywotność, duża odporność na działanie pogody, a także atrakcyjny, elegancki wygląd. Poza doskonałą jakością dachówki ceramiczne oferują także olbrzymią swobodę w zakresie estetyki, między innymi wyboru kształtów, kolorów oraz powierzchni. W efekcie ten rodzaj pokrycia świetnie sprawdza się na dachach różnych obiektów – zarówno nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. W ofercie CREATON Polska znajduje się szeroki wybór modeli ceramicznych, w tym niezwykle popularne jak np. wielkoformatowa TITANIA, dachówka płaska SIMPLA, czy esówka SINFONIE.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych? (fot. mat. partnera)
Jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych? (fot. mat. partnera)

Blachodachówki wytwarzane są ze stalowych lub aluminiowych blach o różnej grubości. Nadaje się im kształt mający imitować tradycyjne dachówki. Do zalet tego rodzaju pokrycia należy niska waga oraz fakt, że blachodachówka może być wykorzystana na dachach o dużym kącie nachylenia. Dodatkowo sprzedawana jest w wielkoformatowych arkuszach, dzięki czemu wygodnie i szybko układa się ją na większych połaciach. Blachodachówki pozostają jednak produktami mniej trwałymi od klasycznych dachówek – w przypadku powstania uszkodzeń stają się podatne na rdzewienie.

Blacha jest rozwiązaniem posiadającym podobne wady i zalety co blachodachówka. Z racji stosunkowo niskiej ceny bywa wybierana na dachy o dużych powierzchniach, przykładowo w ramach budownictwa przemysłowego lub obiektów gospodarczych. Blacha, podobnie jak blachodachówka, narażona jest na działanie korozji.

Gont to drewniane listewki w formie klina, nacięte z jednej strony, co umożliwia ich łączenie. Ten tradycyjny rodzaj pokrycia stosuje się głównie w architekturze ludowej. W celu ochrony gontu przed wilgocią i porastaniem przez mech zabezpiecza się go za pomocą specjalnych impregnatów oraz preparatów konserwujących drewno.

Gont bitumiczny powstaje poprzez pocięcie papy na fragmenty przypominające kształtem tradycyjny gont. Pokrycie to cechuje nieduża waga oraz niska cena, ale jego montaż wymaga zastosowania pełnego deskowania.

Dysponując wiedzą na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych oraz znając ich specyfikę, będziemy w stanie podjąć najlepszą decyzję w kwestii wyboru odpowiednich produktów. Pamiętajmy jednak, że wyłącznie inwestycja w trwałe rozwiązania wysokiej jakości skutecznie zabezpieczy nasz dom przed działaniem wszystkich negatywnych czynników, równocześnie zapewniając piękny wygląd połaci.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button