Artykuł SponsorowanyBiznesDom

Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć i jak się do niego przygotować?

Normalnym wydarzeniem w życiu jest sytuacja, w której potrzeba więcej pieniędzy w budżecie, aby sfinansować swoje plany i podjąć niektóre działania. Jedni postanawiają odkładać pieniądze, a inni szukają pomocy w placówkach bankowych. W jaki sposób otrzymać kredyt gotówkowy i jak go wykorzystać? Oto najważniejsze informacje o konsumenckim zobowiązaniu.

 

Niezbędne narzędzia – kalkulator kredytowy

Wzięcie kredytu to często duże wydarzenie. Nie ma się czemu dziwić, kredyt gotówkowy to sposób pożyczenia od banku kwoty, która może się wahać od kilku, do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Tego typu zobowiązanie wiąże się z obowiązkiem spłaty, co zazwyczaj zostaje rozłożone w czasie. Warto przed złożeniem wniosku sprawdzić, ile będzie to kosztować, bo poza pożyczonym kapitałem bank dolicza do świadczenia swoje odsetki.

Kalkulator kredytowy pomoże podjąć decyzję kredytową, a także będzie przydatnym narzędziem w całym procesie. Jest to bardzo proste oprogramowanie, które pozwala orientacyjnie wyliczyć ratę kredytową i podejrzeć wygląd spłat. Aby z niego skorzystać, wystarczy podać dwie informacje: wysokość kredytu oraz planowany czas oddania środków.

Na tej podstawie program zaczyna obliczenie rat i prezentuje zestawienie najkorzystniejszych ofert przy takich wymaganiach. Każda propozycja została umieszczona na osobnym kafelku, a podane w nich informacje pozwalają w szybkim czasie zorientować się, jakie są główne założenia promocji. Na panelu można znaleźć takie dane jak:

  • nazwa oferty;
  • nazwa banku, który ją udostępnia;
  • wysokości RRSO;
  • całkowita kwota do spłaty;
  • wysokość miesięcznej raty.

Ponadto, kiedy jedna z ofert szczególnie się czymś wyróżnia, zostaje to oznaczone za pomocą niebieskiego obramowania. Jeśli użytkownik potrzebuje większej ilości informacji, znajdzie je pod niebieską ikoną „i” w kółku. 

Gdy internauta interesuje się daną propozycją, może bezpośrednio przejść na stronę internetową banku po kliknięciu przycisku „Dalej”. Tam klient ma dostęp do dokładnego opisu oferty, regulaminu i formularza zgłoszeniowego.

Pod rankingiem widnieje także wyliczenie, w którym można zobaczyć, jak prezentuje się stosunek kapitału do raty oraz wysokości naliczanych odsetek. Dalej dostępny jest harmonogram spłat, który będzie zależeć od wyboru rat malejących lub stałych.

Kredyt gotówkowy i przeznaczenie otrzymanych środków

Kredyt gotówkowy to jedno z popularniejszych świadczeń oferowanych przez bank. Często nazywa się go kredytem konsumpcyjnym, ponieważ wiąże się z wydatkami konsumenckimi. W chwili, gdy kredytobiorca ubiega się o kredyt, nie musi on uzasadnić, dlaczego chce go wziąć. Jeśli bank uzna, że może mu pożyczyć wskazaną kwotę, klient robi z pieniędzy to, co chce.

Na co zazwyczaj przeznacza się kredyt gotówkowy? Wśród najczęstszych powodów zadłużenia wymienia się m.in.:

  • zakup samochodu;
  • remont domu, mieszkania, sprawy wykończeniowe;
  • organizacja wesela i ślubu;
  • wyjazd wakacyjny;
  • zabiegi medyczne;
  • spłata wcześniejszych zobowiązań.

Zasada jest prosta: kredyt gotówkowy można spożytkować w dowolnym celu, pod warunkiem że nie wiąże się on z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kredyt gotówkowy, hipoteczny a konsolidacyjny

Nie tylko kredyt gotówkowy umożliwia placówce pożyczenie klientowi pieniędzy. Inny to np. kredyt hipoteczny. W trakcie jego zaciągania wskazuje się hipotekę, czyli nieruchomość, która jest formą zabezpieczenia banku na wypadek problemów ze spłatą. Zazwyczaj dotyczy to świadczeń na sumy powyżej kilkuset tysięcy złotych i ma związek np. z zakupem mieszkania.

Niektórzy w takiej sytuacji rozważają kredyt gotówkowy, jednak bank może go nie udzielić ze względu na brak zabezpieczenia w postaci hipoteki. Dodatkowo ważny wydaje się czas spłaty. Kredyt hipoteczny ze względu na pewną celowość jest lepiej dostosowany do oddania środków dużego zobowiązania w długim, nawet kilkudziesięcioletnim przedziale czasowym niż konsumpcyjny.

Przy temacie kredytów warto również wspomnieć o tych konsolidacyjnych. Ich charakterystyczna cecha to celowość – służą one do spłat dotychczasowych zadłużeń konsumenta.

Klient zaciąga nowy kredyt, łącząc wszystkie zadłużenia w jedno, i uiszcza w ratach odpowiednio wysoką sumę w jego ramach, najczęściej jednak jest ona niższa od poprzednich. Poza tym ustalony zostaje nowy czas spłaty długu.

Zdolność kredytowa – co bank bierze pod uwagę?

Udzielenie kredytu wiąże się z dopełnieniem wielu formalności zarówno ze strony banku, jak i potencjalnego kredytobiorcy. Rzeczą, która instytucja finansowa sprawdza przed udzieleniem świadczenia, jest zdolność kredytowa. To szereg zmiennych, które wpływają na wypłacalność konsumenta w długim i krótkim okresie. 

Co znajduje się w takim podsumowaniu? Można w nim znaleźć informacje o:

  • rodzaju zatrudnienia, zajmowanym stanowisku, czasie pracy;
  • branży zatrudnienia;
  • posiadanych innych zobowiązaniach;
  • historii kredytowej;
  • statusie cywilnym;
  • ilości osób na utrzymaniu kredytobiorcy;
  • wysokości miesięcznych przychodów i wydatków;
  • wieku kredytobiorcy.

Po stworzeniu profilu klienta bank podejmuje decyzje o tym, czy udzieli zobowiązania w oczekiwanej wysokości. Zazwyczaj instytucja finansowa liczy to na podstawie pozostających w budżecie pieniędzy po odjęciu wszystkich wydatków i ocenia czy są to wystarczające środki, aby poradzić sobie z zadłużeniem. Jeśli placówka uzna, że tego typu dług będzie zbyt dużym obciążeniem, może odrzucić wniosek kredytobiorcy lub np. zaproponować niższy kredyt.

źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button