RegionWiadomość dnia

Muzeum Historii Bytomia powstanie w byłej komendzie straży pożarnej?

Dla bytomskich strażaków to miejsce nie jest zbyt komfortowe. Ich obecna siedziba ma ponad 100 lat i jest w złym stanie technicznym. Dodatkowo wozy w garażu ledwo się mieszczą. Na szczęście budowa nowej strażnicy idzie pełną parą – ma dobiec końca w drugiej połowie roku.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Wtedy strażacy się wyprowadzą, a budynek przy nomen omen ulicy Strażackiej, zostanie pusty. Co z nim zrobić? Radny Maciej Bartków proponuje, by urządzić tu Muzeum Historii Bytomia.

 

-Autorem pomysłu jestem ja, albowiem uważam od bardzo dawna, od kilku lat, że Muzeum Historii Bytomia powinno powstać. Bytom jest bowiem miastem szczególnymi patrząc na inne miasta, które są w pobliżu, które mają tego typu muzeum nie mając takiej historii jak my doszedłem do wniosku, że taki projekt jest konieczny. W tym pomyśle wspiera mnie grono osób, które uważają podobnie jak ja – jest to między innymi szef Stowarzyszenie Leo Corde – rycerzy średniowiecznych czy Stowarzyszenia Pro Fortalicium Dariusz Pietrucha, który przecież także pokazuje w rekonstrukcji zawsze jak można pięknie pokazać historię Bytomia i grono wielu innych osób – mówi.

Bartków tłumaczy, że Muzeum Górnośląskie nie jest powołane do tego, by promować miasto Bytom – stąd między innymi taki pomysł. Ten argument jednak zdaje się miasta nie przekonywać.

Muzeum Historii Bytomia powstanie w byłej komendzie straży pożarnej?
Muzeum Historii Bytomia powstanie w byłej komendzie straży pożarnej?

-To budynek będący własnością Skarbu Państwa. Ostateczna decyzja dotycząca sposobu zagospodarowania tego budynku jest uzależniona od zgody wojewody śląskiego. Wiemy o tym pomyśle, faktycznie radny mówi o tym w mediach społecznościowych. Pomysł jest na pewno ciekawy, ale czy zasadny? Tutaj mamy wątpliwość. W Bytomiu działa duża placówka muzealna – Muzeum Górnośląskie o dużych tradycjach, szerokich zbiorach, prowadząca działalność edukacyjną, kulturalną i wystawienniczą także w oparciu o bytomskie zbiory – mówi Małgorzata Węgiel – Wnuk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Jak podkreślają w urzędzie budynkiem przy Strażackiej zainteresowanych jest kilka podmiotów – oglądała go między innymi prokuratura. Radny Bartków przekonuje, że ma jeszcze inne pomysły dotyczące ewentualnej lokalizacji dla muzeum, chociaż zdecydowanie lokalizacja przy Strażackiej jest najbardziej prestiżowa.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Na Śląsku czy w Zagłębiu? Gdzie powstać może spalarnia śmieci? Pytamy w LOŻY PREZYDENTÓW

Ministerstwo Zdrowia wydało KOMUNIKAT w sprawie koronawirusa w Polsce

Book trailer do „Śladu” Przemysława Żarskiego już w sieci. Trwa premiera jego drugiej książki!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close