reklama
Kategorie

Od Katowic lepszy tylko Lublin. Stolica woj.śląskiego wiceliderem rankingu miast ekologicznych!

reklama

Śląskie miasta nie wszystkie są tak wysoko. W rankingu Europolis Katowice zajmują 2 miejsce, wyprzedza je tylko Lublin. Lepsze powietrze, więcej zieleni i działania proekologiczne. Stolica aglomeracji została doceniona w rankingu Fundacji Schumana prezentującym najbardziej ekologiczne miasta Polski. Zabrze -drugie po Katowicach miasto z regionu -zajmuje 16 miejsce. Zdania mieszkańców są jednak podzielone

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

-Dopóki się ten smród w Zabrzu nie skończy z tego wysypiska to to jest w ogóle nie ma porównania do żadnej ekologii – mówi Marian, mieszkaniec Zabrza.

-Widzę co raz to więcej hulajnóg, rowerów, co raz to mniej samochodów, przynajmniej mieszkom w Mikulczycach wie pani także wydaje mi się, że co raz to bardziej to idzie do przodu i to ekologia, każdy tak już jarzy – mówi Janusz Grzeganek, mieszkaniec Zabrza.

-Mam nadzieję, że idzie to w tą stronę, myślę że przede wszystkim ludzie się powinni zmienić i wtedy byłoby zdecydowanie lepiej – podkreśla Małgorzata Witkowska, mieszkanka Zabrza.

 

Zabrze, które na tle innych śląskich miast zagościło wysoko w rankingu cały czas podejmuje inicjatywy, które mają wspierać ekologię.

-Cieszy nas bardzo. To jest efekt działań podejmowanych przez władze miasta na czele z panią prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik, szeroko zakrojonych działań. Warto wspomnieć, że tylko w ostatniej dekadzie na działania ekologiczne w Zabrzu przeznaczyliśmy ponad 300 milionów złotych – mówi Dawid Wowra, rzecznik prasowy UM w Zabrzu.

Katowice 2. w rankingu Europolis! Tak zielono i "eko" w regionie nie jest nigdzie!
Katowice 2. w rankingu Europolis! Tak zielono i „eko” w regionie nie jest nigdzie!

Katowice przegrały z Lublinem tylko jednym punktem.

-Katowice co dla wielu osób może być zaskoczeniem zostały docenione za starania na rzecz walki o czyste powietrze, tylko w ubiegłym roku wymieniliśmy 1120 tak zwanych kopciuchów – mówi Michał Łyczak, rzecznik prasowy UM w Katowicach.

Ranking stworzony przez ekspertów fundacji powstał na bazie 5 subindeksów takich jak: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna oraz zdrowie publiczne.

-Zwiększanie świadomości mieszkańców miast, którzy dostaną informację na ten temat z mediów, a także oczywiście samorządowców, decydentów i oczywiście są tutaj też podane przykłady dobrych rozwiązań, które w raporcie które mogą oczywiście być jakimś rekomendacjami dla samorządowców- podkreśla Iga Komocka, Fundacja Schumana.

 

Katowice – jako jedyne miasto województwa śląskiego- zdobyło punkty związane z jakością powietrza. W wielu nadal to największy problem.

-My jako organizatorzy akcji Karny Kopciuch notorycznie spotykamy się z takimi sytuacjami, że nawet w województwie śląskim bardzo wielu mieszkańców czy to Katowic, czy Rybnika, Zabrza czy Pszczyny nadal nie wiedzą o tak zwanej uchwale antysmogowej, nadal nie są świadomi tego, że nadchodzi ten czas kiedy kocioł należy wymienić –przekonuje Wacław Wrana, akcja społeczna „Karny Kopciuch”.

Reszta śląskich miast znajduje się na niskich pozycjach. Najniżej jest Rybnik na 63 miejscu i Ruda Śląska na pozycji 65.

 

autorka: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zamiast meczu o honor mamy mecz o wszystko. W meczu Polska-Szwecja biało-czerwonych interesują tylko 3 punkty

Morderstwo? Samobójstwo? W zgliszczach hali w Chorzowie znaleziono zwłoki właściciela firmy [WIDEO]

Śląskie: Nie tylko kierowcy „potrafią w alkohol”. Rowerzysta wydmuchał 4 promile!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button