Silesia Flesz najnowsze informacje

Przed marketami pojawiły się… choinki bożonarodzeniowe. Ile kosztują?

W kalendarzu październik, a przed hipermarketami w Krakowie pojawiły się w sprzedaży choinki bożanarodzeniowe. 

 

Choinki bożonarodzeniowe pojawiły się przed sklepem Obi w Krakowie. W październiku za świerk srebrzysty w donicy trzeba zapłacić 109 zł. Za jodłę w donicy 119 zł. 

Czy warto kupić choinkę wcześniej?

Jak mówią leśnicy, jeżeli kupujemy drzewko w doniczce, możemy nabyć je dużo wcześniej, ale należy trzymać je w chłodzie, np. na balkonie. W przypadku dużych mrozów dobrze jest owinąć donicę ocieplającym nieco materiałem. Jeśli chodzi o choinkę ciętą, najlepiej kupić ją tuż przed świętami – rosnącą na plantacji – będzie wówczas ścięta na naszych oczach i mamy pewność, że jej żywotność będzie długa.

Jaką choinkę wybrać? To pytanie co roku zadaje sobie wiele osób. Stawianie w domach żywych choinek jest postępowaniem zdecydowanie bardziej proekologicznym niż ustawianie drzewek sztucznych. 

 

Ludziom często wydaje się, że kupując żywą choinkę na Święta Bożego Narodzenia, niszczą las i żeby chronić środowisko, wybierają sztuczne drzewko. Nic bardziej mylnego – mówi Paweł Adamczyk, leśniczy w leśnictwie Górniki. Jak wyjaśnia, plantacje choinkowe są prowadzone przez Lasy Państwowe w takich miejscach, których nie da się wykorzystać w innych celach. Najczęściej są to tereny pod liniami energetycznymi. Zdarza się również, że choinki są sadzone na obszarach poprzemysłowych, uznawanych za zdewastowane. –Tam trudno wyhodować coś innego. Natomiast choinka będzie rosła, tyle że wolniej, dzięki czemu stanie się gęstsza i będzie ładniej wyglądała – dodaje.

Ścięta, czy w donicy?

Żywą choinkę można kupić praktycznie w każdym leśnictwie. Na stronie internetowej tej instytucji znajduje się lista leśnictw z danymi kontaktowymi.

Ceny oferowane przez Lasy Państwowe są niższe, niż np. w marketach, więc drzewka bardzo szybko się rozchodzą – podkreśla Sławomir Cichy. Trzeba jednak pamiętać, że żywa choinka w ogrzewanym pomieszczeniu już po dwóch, trzech tygodniach zacznie gubić igły. – Najdłużej utrzymają się jodła oraz świerk kłujący zwany srebrnym, potem sosna. Natomiast świerk pospolity najszybciej zacznie się sypać – mówi  Paweł Adamczyk.

Gatunek nie ma znaczenia, jeśli chcemy kupić choinkę w donicy z zamiarem przyozdobienia jej i postawienia w ogródku lub na balkonie. W minusowych temperaturach utrzyma się każde drzewko. W dodatku taką choinkę można potem zasadzić w ogródku lub na działce. Trzeba się jednak upewnić, że w donicy znajduje się korzeń, w przeciwnym wypadku choinka się nie przyjmie. Z tego względu choinki w donicach lepiej kupować w szkółkach lub w centrach ogrodniczych, niż w marketach.

Źródło: TVS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button