Artykuł Sponsorowany

Mulenbekia, filodendron, calathea medallion, sedum burrito, syngonium – rośliny, które warto mieć w domu

Wiele osób zastanawia się jakie rośliny będą idealne, aby udekorować wnętrze mieszkania. Mulenbekia, filodendron, calathea medallion, sedum burrito, syngonium to te, dzięki którym twój dom zyska uroku. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o te poszczególne rośliny tak, byś mógł się nimi cieszyć jak najdłużej.

 

Mulenbekia

Niewiele jest gatunków winorośli, które swoim pięknem mogą cieszyć się tak samo jak mulenbekia [https://gardeneo.pl/mulenbekia]. Ten wspaniały  gatunek idealnie odnajdzie się w tylu boho.

Mulenbekia nadaje się do jasnych pomieszczeń nawet w pełnym słońcu, o ile wilgotność powietrza jest wysoka. Latem odpowiednia temperatura do  uprawy to 20-25°C, zimą powinna być w granicach 10-15°C. Od wiosny do późnego lata woda powinna być pod dostatkiem, z dwojga złego lepiej przelać roślinę niż pozwolić jej wyschnąć, ponieważ po wyschnięciu drzewo opadnie z liści. Zimą wskazane jest oszczędne podlewanie. Należy nawozić raz na 3 tygodnie nawozem. W przypadku nadmiernego łysienia mulenbekie należy przyciąć.

Jednak to, co najbardziej urzeka miłośników winorośli, to liście mulenbekii. Są bardzo małe i okrągłe. Mierzą do 1 cm średnicy. Wyrastają z pędów wielogałęziowych.

Powiązane artykuły

Filodendron

Najczęściej spotykane filodendrony pnące mają raczej małe liście w kształcie serca. Można go zawiesić na balustradzie, skręcić wśród innych roślin doniczkowych lub zapleść w struktury sznurkowe. Filodendrony nie są wymagające jeśli chodzi o temperaturę. Mogą wytrzymać nieco zimniejsze warunki w domu, czyli około 16 stopni. Jednak ważne jest, aby  roślinę umieścić z dala od wszelkich źródeł ciepła, a latem z dala od klimatyzatora. Ponadto rośliny te nie lubią pełnego słońca. Filodendron [https://gardeneo.pl/filodendron] podlewaj, gdy podłoże jest całkowicie suche, ale nie pozwól mu wyschnąć. Zbyt suche mogą żółknąć i opadać. Jednak przelanie filodendrona jest znacznie gorsze – w ten sposób można bardzo szybko  doprowadzić do powstania na liściach plam grzybiczych, przez co filodendrony są podatne na infekcję.

Calathea Medallion

Calathea Medallion [https://gardeneo.pl/calathea-medallion] preferuje miejsca bez przeciągów, w półcieniu lub przy słabym oświetleniu, ale z rozproszonym światłem. Zorientowanie na zachód i południe nie będzie dla niego dobrą lokalizacją, zwłaszcza latem. Kalatea potrzebuje ciepła i wilgotnego powietrza. W domu najlepiej zapewnić mu temperaturę otoczenia 18-25°C. Im wyższa temperatura, tym wyższa wilgotność powietrza. Calathea wymaga  nawet codziennego podlewania latem, co najmniej dwa razy w tygodniu zimą. Nie zaleca się umieszczania go obok gorącego grzejnika, ponieważ nie toleruje suchego powietrza. Calathea Medallion musi mieć stale umiarkowanie wilgotne podłoże,  lepiej jest podlewać częściej dwa razy w tygodniu niż często i oszczędnie. Do podlewania lepiej używać wody deszczowej lub przegotowanej wody. Przez okres między wiosną a jesienią zaleca się nawożenie kalatei co dwa tygodnie biohumusem.

Sedum burrito

W uprawie Sedum burrito [https://gardeneo.pl/sedum-burrito] ważne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża. Świetna byłaby specjalna mieszanka gleby dla kaktusów. Czasami można  dodać nawóz do gleby, ale tylko w okresie wegetacji. Zimą roślina przechodzi w stan uśpienia. Najlepiej czuje się, gdy jest rzadko podlewany. To roślina, która kocha słońce! W jasnym pomieszczeniu będzie rosła lepiej, a jej piękne cieliste liście zwiększą gęstość. Jeśli nie ma odpowiednich warunków naturalnych, można zastosować sztuczne światło.

Syngonium

Syngonium [https://gardeneo.pl/syngonium], podobnie jak większość roślin tropikalnych, preferuje jasne miejsca z rozproszonym światłem. Ta roślina doniczkowa będzie źle się czuła  na południowym parapecie, gdy uderzy ją silne światło słoneczne, które może przypalić jej delikatne liście. Nie może  stać w zupełnie ciemnym kącie – kolor liści będzie mniej dramatyczny, a pąki nieatrakcyjnie się wydłużą. Syngonium będzie wdzięczna, gdy w pomieszczeniu wzrośnie wilgotność, np. stanie w jasnej łazience. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche, warto zastosować nawilżacz powietrza. Podlewaj ją, aby rosła, gdy podłoże mocno wyschnie, aby nie pozostawała cały czas w mokrej glebie. Podłoża nieprzepuszczalne, moczenie może prowadzić do zgnilizny korzeni i późniejszej śmierci rośliny.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button