reklama
Kategorie

Ruda Śląska: Wycinki, nowe nasadzenia i śmieci w lasach – radni dyskutowali

reklama

O wycince drzew i nowych nasadzeniach, a także o utrzymywaniu czystości w lasach dyskutowali rudzcy radni z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim. Podczas czwartkowej sesji przedstawiciele Rady Miasta zapoznali się z planami dotyczącymi prac na terenie lasów w Rudzie Śląskiej i innych gmin, które wchodzą w skład Nadleśnictwa Katowice.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

W prezentacji przedstawiona została m.in. mapa ukazująca fragmenty lasów, gdzie będą wykonywane cięcia rębne i odnowienia, które zrealizowane zostaną do 2029. – Zakres prowadzonych prac pielęgnacyjnych oraz wykonywanych cięć w drzewostanach wynika ze stanu lasu, wieku i kondycji zdrowotnej rosnących tam drzew oraz stanu rozwoju młodego pokolenia lasu – podkreślił w prezentacji Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice. – Jeśli gdzieś zaplanowane są rębnie zupełne, to na przykład dlatego, że sosna jest gatunkiem potrzebującym światła i musi zostać odnowiona na otwartej przestrzeni, ponieważ pod osłoną się nie odnowi. Na mapie pokazane jest całkowite wydzielenie, jednak nie wycinamy wszystkiego. Zostawiamy starodrzewie, kępy drzew – podkreślił.

reklama

Warto dodać, że na terenie Nadleśnictwa Katowice powierzchnia objęta cięciami rębnymi drzew w latach 2010 – 2019 wyniosła 2.59 tys. ha. Z kolei w latach 2020 – 2029 wynosi 3.32 tys. ha. Łącznie jest to 5.91 tys. ha z 14.5 tys. ha terenu całego Nadleśnictwa Katowice. Nie oznacza to jednak, że  w ciągu 20 lat Nadleśnictwo wytnie 40 procent lasów, którymi zarządza. Wielkość wykonanych odnowień za lata 2010 – 2019 to 777 ha powierzchni nadleśnictwa, a planowane odnowienia na lata 2020 – 2029 to 1838 ha.

Najbardziej popularnymi drzewami iglastymi, które można spotkać w lasach należących do Nadleśnictwa Katowice, w tym także w lasach rudzkich są: sosny, modrzewie, świerki. Natomiast drzewa liściaste to: buki, dęby, brzozy, olchy i osiki. – Możemy zaobserwować, że od 1945 roku, czyli od momentu powstania Nadleśnictwa Katowice, mamy mniej drzew takich jak na przykład sosna, która kiedyś występowała w 70 procentach, a teraz jest jej niewiele ponad 30 procent. Mniej jest też świerków, a trochę więcej modrzewi. Za to więcej niż kiedyś rośnie drzew liściastych, takich jak dęby, buki czy brzozy – zaznaczył nadleśniczy.

W 2021 roku na terenie Rudy Śląskiej prace nadleśnictwa prowadzone są na powierzchni 140 ha, z czego na 105 ha są dokonywane trzebieże lasów, czyli potocznie mówiąc następuje ich przerzedzanie. Z kolei na 35 ha wykonuje się rębnie lasów, gdzie wycinane są starsze drzewostany. W tym roku Nadleśnictwo Katowice posadziło na swoim terenie 700 tys. sztuk nowych sadzonek, natomiast na terenie Rudy Śląskiej – 63,4 tys. – głównie sosen (61 tys.), buków (1800), świerków (600). W 2022 roku nadleśnictwo zamierza posadzić drzewa na 23 h.

Podczas sesji poruszony został także problem zaśmiecania przez turystów odwiedzających lasy. Przy tej okazji przedstawiciel Nadleśnictwa zaapelował o utrzymywanie porządku w lasach oraz poinformował o różnych akcjach i kampaniach mających na celu edukację dzieci i dorosłych w zakresie czystości w lesie.

Nadleśnictwo Katowice opiekuje się lasami w 14 gminach – Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Tychach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Mikołowie, Lędzinach, Imielinie, Chełmie Śląskim, Bieruniu i Gierałtowicach. W Rudzie Śląskiej lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Katowice rozprzestrzeniają się na powierzchni 1573 ha. W południowej części miasta znajdują się trzy leśnictwa: Makoszowy (346 ha na terenie miasta), Śmiłowice (776 ha) i Panewnik (445 ha). W sumie Nadleśnictwo Katowice obejmuje 14 533 ha, z czego 10 proc. znajduje się na terenie Rudy Śląskiej.

źródło: UM Ruda Śląska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rozrywka po lockdownie! Znowu można śmignąć rollercoasterem i pójść do kina!

Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje. Marszałek Chełstowski podsumowuje półmetek kadencji

Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach idzie do likwidacji. Zostało już tylko 20 pacjentów

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button