reklama
REKLAMA
Wiadomość dniaZdrowie

Śląskie: W szpitalach likwidują łóżka! Cięcia to wynik braku pielęgniarek?

reklama

We wszystkich szpitalach województwa śląskiego chronicznie brakuje pielęgniarek. Na trwający od dłuższego czasu deficyt w tym zawodzie nałożyło się rozporządzenie Ministrostwa Zdrowia wprowadzające nową normę ich zatrudnienia. Stąd cięcia liczby dostępnych łózek na szpitalnych oddziałach

 

Kto biegał na golasa krzycząc SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU? I kto strzela do dzików jak do tarczy? Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!


Mimo takich kroków nie wszystkim udaje się sprostać nowym wymaganiom.

-Przeprowadziliśmy analizy dostępności i liczby łóżek, liczby pacjentów, wzięliśmy także pod uwagę przyjęcia planowe i tak zwane „ostre”. Wynikiem tej analizy było ustalenie nowej liczby łóżek na siedmiu naszych oddziałach. Pomimo podjętych działań w zakresie rekrutacji, wciąż brakuje nam 27 pielęgniarek – mówi rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Marcelina Twardowska.

reklama

Od 1 stycznia w Wojewódzkim szpitalu specjalistycznym numer 2 w Jastrzębiu podobnie jak w innych szpitalach musi teraz przypadać na jedno łóżko co najmniej 0,6 etatu pielęgniarskiego na oddziałach zachowawczych, a na oddziałach zabiegowych – 0,7. Nowe normy dla pediatrii to odpowiednio 0,8 na oddziałach zachowawczych i 0,9 etatu pielęgniarki na oddziałach zabiegowych. Pielęgniarek brakuje dlatego dyrektorzy szpitali ograniczają liczbę łóżek.

Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy jednak że nie jest to jednoznaczne z ograniczeniem dostępności świadczeń.

-Najistotniejsze jest to, jakie jest tak zwane obłożenie łóżek. Zgodnie z analizami śląskiego oddziału NFZ, wszystko wskazuje na to, że często łóżka na oddziałach są wykorzystane w wysokości około 60 procent. A to oznacza, że około 40 procent łóżek szpitalnych pozostaje wolnych w oczekiwaniu często na nagłe sytuacje, na pacjentów, ale często po prostu te łóżka zostają puste – mówi rzeczniczka NFZ w Katowicach, Małgorzata Doros.

Jak przyznają w śląskim NFZ-cie na razie tylko kilka szpitali poinformowało o redukcji liczby łóżek, trwa analiza czy będzie to miało wpływ na świadczenia. W ciągu ostatnich 6 miesięcy do 2 stycznia tego roku zlikwidowano 731 na niecałe 25 tysięcy łózek w szpitalach i zakładach opiekuńczo leczniczych województwa śląskiego.

(Radosław Nosal/Rafał Kulig)

We wszystkich szpitalach województwa śląskiego chronicznie brakuje pielęgniarek
We wszystkich szpitalach województwa śląskiego chronicznie brakuje pielęgniarek

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button