RegionZdrowie

Szpital Powiatowy w Zawierciu rozbudował oddział opieki paliatywnej

Wyremontowane sale, nowy sprzęt, w tym specjalistyczne łóżka o regulowanej wysokości, wyposażone w ruchome barierki zabezpieczające oraz materace i poduszki przeciwodleżynowe – tak wygląda nowa część oddziału opieki paliatywnej w Zawierciu, który zostanie otwarty 27 stycznia.

 

TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Powiększenie oddziału było możliwe dzięki zaadaptowaniu pomieszczeń parterowej przybudówki usytuowanej w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Tym samym oddział opieki paliatywnej powiększył się o 5 sal.

-Z analizy jego dotychczasowej działalności wynika, że zapotrzebowanie na pobyty w tego typu oddziale wzrasta z roku na rok. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa oraz zwiększenia liczby chorób przewlekłych, w tym nowotworowych – tłumaczy dyrektor szpitala Piotr Zachariasiewicz.

Potwierdzają to także statystyki zawarte w mapie potrzeb zdrowotnych woj. śląskiego. Nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców woj. śląskiego. W latach 2011-2013 były one odpowiedzialne za 24,9% ogółu zgonów mieszkańców województwa. Uwzględniając wyłącznie procesy demograficzne szacuje się, że w okresie 2016-2029 liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie z poziomu 22,5 tys. do 25,5 tys., a prognozowana 5-letnia chorobowość onkologiczna w województwie śląskim wzrośnie z poziomu 56 tys. do 63 tys.

-Biorąc pod uwagę fakt, że głównym celem opieki paliatywnej jest zapobieganie bólowi oraz łagodzenie cierpienia fizycznego i psychicznego, istotnym jest, aby czas oczekiwania na przyjęcie był jak najkrótszy – podkreśla dyrektor.

Otwarcie nowej części oddziału pozwoliło na zwiększenie liczby łóżek z 23 do 33, co przyczyni się do poprawy dostępności do świadczonych usług medycznych oraz utrzymania wysokiej jakości wysoko specjalistycznych świadczeń zdrowotnych i wzrostu bezpieczeństwa pacjenta.

Inwestycja wpisuje się także w założenia programu S.O.S. RAK, do którego we wrześniu ubiegłego roku przystąpiły placówki z Zawiercia, Myszkowa, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi. Współpraca pomiędzy szpitalami przekłada się na lepszą i szybszą dostępność do terapii oraz zindywidualizowane podejście do pacjenta onkologicznego. Tam, gdzie żadna inna forma pomocy jest już niemożliwa, pacjenci obejmowani są opieką paliatywną.

Projekt pn. „Poprawa dostępności do leczenia onkologicznego w tym w szczególności do opieki paliatywnej poprzez rozbudowanie oddziału opieki paliatywnej w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu” został sfinansowany ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa. Całość wraz z wyposażeniem kosztowała 1 444 549,87 zł.

Oficjalne otwarcie oddziału odbędzie się 27 stycznia 2020 r. o godz. 11.00 w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu przy ul. Miodowej 14.

 

źr. inf. prasowa

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To był prawdziwy pogrom! Śląska drogówka interweniowała 176 razy [WIDEO]

Filip z Katowic walczy o życie! kończy się czas i pieniądze na leczenie w Austrii [WIDEO]

Zabójczy koronawirus 2019-nCoV dotarł z Chin do Europy? Główny Inspektorat Sanitarny wydał KOMUNIKAT!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close