reklama
Kategorie

W Chorzowie odbył się Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim [WIDEO]

Stadion Śląski będzie miał od tej pory status Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego! W uroczystym odsłonięciu symbolicznej tablicy uczestniczył premier Mateusz Morawiecki – w kluczowym też momencie – tuż przed rozpoczęciem Memoriału Janusza Kusocińskiego.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Na stadionie śląskim po raz trzeci odbył się Memoriał Janusza Kusocińskiego. Tradycyjnie nie zabrakło na nim wielkich gwiazd światowej lekkiej atletyki. Tym razem nieco mniej było zagranicznych mistrzów, ale za to na starcie można było zobaczyć większość rodzimych gwiazd Królowej Sportu, dla których był to ostatni sprawdzian formy przed odbywającymi się w weekend mistrzostwami Polski.

reklama

Tuż przed rozpoczęciem Memoriału, premier Mateusz Morawiecki ogłosił oficjalnie, że Stadion Śląski będzie miał od tej pory status Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego.

Przyznanie nazwy Narodowy Stadion Lekkoatletyczny potwierdza, że Stadion Śląski to wyjątkowy obiekt na sportowej mapie Polski. Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie w województwie śląskim znajduje się nowoczesna arena, na której odbywają się największe wydarzenia sportowe, kulturalne i rekreacyjne. Decyzja Polskiego Związku Lekkiej Atletyki cieszy tym bardziej, że to właśnie na Stadionie Śląskim zadomowili się najlepsi krajowi i zagraniczni lekkoatleci. Przed nami kolejne zmagania zawodników podczas Memoriału im. Janusza Kusocińskiego. Jestem przekonany, że z trybun Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego będziemy śledzić widowiska sportowe na najwyższym światowym poziomie – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Kultowy Kocioł Czarownic to miejsce wyjątkowe dla polskiej lekkoatletyki. Już w dniu otwarcia obiektu, 22 lipca 1956 roku, odbyły się na nim zawody lekkoatletyczne. W 1957 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – NRD na jego murawie padały kolejne rekordy Polski, m.in. Henryka Grabowskiego w skoku w dal oraz Zbigniewa Lewandowskiego w skoku wzwyż.

Królowa sportu przez lata odgrywała znacząca rolą na Śląskim. Legendarny był mecz lekkoatletyczny Polska – ZSRR, który odbył się 1 i 2 lipca 1967, a podczas którego to Irena Szewińska wyrównała własny rekord świata tym samym ustanawiając pierwszy w historii Stadionu rekord globu.

Kolejny pobity został 1969 roku, kiedy to Nadieżda Czyżowa, 24-latka z Syberii, jako pierwsza kobieta na świecie pchnęła kulę poza granicę 20 metrów. Kolejno w 2018 i w 2019 roku na Stadionie Śląskim zorganizowane zostały Memoriały Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej, które zgromadziły kilkudziesięciotysięczną widownię.

Były one okazją do ustanawiania kolejnych rekordów, m.in. świata Ronnie’go Bakera w biegu na 100 m, czy Europy U23 w pchnięciu kulą Konrada Bukowskiego. Tegoroczne edycje tych zawodów odbędą się odpowiednio 25 sierpnia oraz 6 września. Dodajmy, że Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour. To po Diamentowej Lidze drugi najważniejszy cykl zawodów lekkoatletycznych na świecie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: 67-latek z Cieszyna z zarzutami ws. wypadku, w którym zginęło 9 osób [WIDEO]

Sensacja? Brzęczek nie powołał Lewandowskiego do reprezentacji! Wiemy dlaczego!

Spada liczba zakażeń koronawirusem na Śląsku. Przypadek czy wypłaszczenie?

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button