Kategorie

Weekendowe spacery – poznaj bogactwo powiatu bielskiego w 3,5 minuty [WIDEO]

Jak pokazać różnorodność powiatu bielskiego w 3,5 minuty? To było wyzwanie. Zapraszamy do obejrzenia nowego filmiku promocyjnego. Być może w trudnym czasie pandemii COVID-19, kiedy nadal wszystko jest pozamykane znajdziecie jednak inspirację na aktywne spędzenie wolnego czasu.

 

 

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

Powiat Bielski o powierzchni 458 km2 położony w południowej części województwa śląskiego został utworzony w ramach reformy administracyjnej w 1999 roku. Zamieszkuje go ponad 165 tys. osób (wg BDL GUS, stan na 31.XII.2018r). Zajmuje bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym i kulturowym obszar, rozciągający się od Kotliny Oświęcimskiej w kierunku południa – Doliny Górnej Wisły, Pogórza Wilamowickiego, Pogórza Śląskiego, Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Powiat jest jak obwarzanek – tworzy go 10 gmin (Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice) otaczających miasto Bielsko-Biała. Atutem powiatu są walory turystyczne, doskonale zgrane z łatwym dostępem do tras komunikacyjnych północ-południe i wschód-zachód. Beskidy odkrywają przed turystami swój niepowtarzalny krajobraz o każdej porze roku.

Powiązane artykuły

Sporty zimowe to niewątpliwy atut turystyczny regionu. Perełką powiatu jest Szczyrk – uważany za drugą po Zakopanem stolicę sportów zimowych w Polsce. Sieć blisko 30 wyciągów stwarza narciarzom możliwość korzystania z 50 km tras. Szczególną rolę odgrywa tutaj krzesełkowa kolej linowa na Skrzyczne – 1257 m n.p.m. będące najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Uroczymi widokami goście powiatu mogą zachwycić się podczas uprawiania narciarstwa biegowego po specjalnie przygotowanych do tego celu trasach zarówno w Szczyrku, jak i w Gminie Jaworze, czy Wilkowicach – w rejonie Magurki.

Latem turyści mają do dyspozycji na terenie powiatu bielskiego  ok. 200 km znakowanych szlaków turystycznych oraz 110 km tras rowerowych, zlokalizowanych głównie na terenie Szczyrku, Jaworza i Jasienicy. Miłośników sportów wodnych, jak i wędkowania przyciągają malowniczo położone jeziora zaporowe na Sole oraz przystanie kajakowe w Czechowicach-Dziedzicach i w Kaniowie. Atrakcją jest także możliwość jazdy konnej w ośrodkach jeździeckich oraz nauka latania na paralotniach w rejonie Skrzycznego. Nasza kraina sprzyja, także miłośnikom terenowej jazdy rowerowej cross-country. Każdy znajdzie coś dla siebie, chociażby osoby z problemami zdrowotnymi doskonale odnajdą się w wyjątkowym mikroklimacie Bystrej, czy poprawia swoje zdrowie dzięki jodowo-bromowym wodom gminy Jaworze, wykorzystywanym przy leczeniu chorób płuc, alergii, czy schorzeń układu narządów ruchu.

O atrakcyjności powiatu decydują nie tylko warunki środowiska naturalnego, ale bogata baza turystyczno-rekreacyjna oraz liczne dobra kultury, będące świadectwem zróżnicowanej przeszłości, tradycji i kultury poszczególnych gmin. Obok zamków, pałaców i dworów – zabytków architektury szlacheckiej można zobaczyć dawną staropolską architekturę wiejską reprezentowaną przez kościółki drewniane w Starej Wsi, Bielowicku i Szczyrku.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Potężny wybuch gazu w Bytomiu. Prokuratura umorzyła śledztwo

W MCK ruszyły szczepienia pracowników służby zdrowia. W jeden dzień zaszczepiono 150 osób

W Pszczynie na sankach zjeżdżać można, a w Katowicach nie. Obostrzenia w praktyce wyglądają różnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button