reklama
KrajWiadomość dnia

Załamanie pogody! Mróz, porywisty wiatr, możliwe nawet burze śnieżne!

reklama

Miłośnicy ciepłej zimy muszą się na jakiś czas schować w ciepłe miejsce. Bo nadciąga ochłodzenie. Słynny cytat z Misia mówi, że jak jest zima to musi być zimno. No i będzie. Po plusowych temperaturach już dzisiaj – 6 stycznia – słupki termometrów szybko wędrują w dół, a porywisty wiatr w całym kraju przynosi chmury, z których sypie bądź sypał będzie śnieg.

 

Wg synoptyków i obserwatorów pogody z serwisu fanipogody.pl – załamanie pogody to wina niżu, przemieszczającego się nad Rosję – właśnie on ściągnie do Polski zimne powietrze pochodzenia arktyczno-morskiego. A to oznacza szybki spadek temperatur i mróz, który w rejonach górskich będzie już występował całodobowo.

  • Załamanie pogody, śnieżyce i burze śnieżne? Tak, ale nie wg. wszystkich prognoz

  • Modele pogodowe nie są zgodne co do tego, czy czeka nas arktyczna zima

  • Wg większości prognoz czekają nas spadki temperatur, nie wszystkie mówią o obfitych opadach

 

reklama

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Orszaki Trzech Króli na Śląsku. Co, gdzie i jak? [WIDEO]

Barbara Dziuk: przez covid omal nie umarłam. Byłam w śmierci klinicznej

Zamieszanie wokół Polskiego Ładu. Dodatek osłonowy (nie) dla wszystkich [WIDEO]

Załamanie pogody możemy zawdzięczać arktycznemu powietrzu

Trzeba sprawę postawić uczciwie – nie wszystkie modele pogodowe są zgodne co do tego, że Polskę czekają i śnieżyce i siarczyste mrozy. Ale mówią o tym dane z modeli GFS i GEMS. Zamieszczona poniżej symulacja prognoz temperatury, wykonana na podstawie wyliczeń modelu GEMS pokazuje, że mróz w Polsce może być w najbliższym czasie naprawdę siarczysty:



Wg tego modelu – już od popołudnia 6 stycznia mróz wraca do Polski i będzie występował w większości regionów nawet w dzień. -Tak będzie choćby w piątek, gdzie minimalnie powyżej zera ma być tylko na krańcach zachodnich kraju. Weekend upłynie również pod znakiem ujemnej temperatury wszędzie prócz krańców zachodnich. Noc z piątku na sobotę przynieść wg. modelu GEMS może mróz siarczysty na południu kraju. Ewidentnie model uwzględnił strefy rozpogodzeń jakie przed nami w związku z nadejściem wyżu w nasz regiondonosi portal fanipogody.pl

 

Załamanie pogody: Siarczysty mróz i opady śniegu

Co z opadami śniegu? Ciemne chmury nad naszymi głowami nie są „puste”. Na Mazowszu już sypie śniegiem, opady śniegu pojawiły się też w Łódzkiem i w Wielkopolsce. Występować mogą dzisiaj praktycznie w całym kraju. Zostaną z nami na dłużej? Jeżeli dotrze do nas więcej powietrza arktycznego i utrzyma się silny wiatr – to opady śniegu mogą szybko zamienić się w śnieżyce a nawet w burze śnieżne. Są jednak modele pogodowe, które podtrzymują nas na duchu – zakładają bowiem kilkustopniowy spadek temperatur, ale także sporo przejaśnień i niewiele opadów. Najbliższe 48 godzin powinno pokazać, który model się sprawdzi i jaka pogoda czeka nas po 10 stycznia.

 

źródło: fanipogody.pl/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button