reklama
KategorieWiadomość dniaZdrowie

Zawał serca: za późno dzwonimy po pogotowie

reklama

Co roku do szpitala trafia prawie 80 tysięcy Polaków z zawałem serca. Co czwarty umiera zanim otrzyma pomoc. Dlaczego tak się dzieje? – Lekceważymy objawy i za późno dzwonimy po pogotowie – twierdzą zgodnie lekarze. A niektórych objawów z zawałem nie kojarzymy.

 

 

TU ZNAJDZIECIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU „KIERUNEK ZDROWIE”:

Kierunek Zdrowie: Czy zawał serca można przechytrzyć?

reklama

 

W programie Kierunek zdrowie wszystko co powinniśmy wiedzieć o zawale serca. W roli ekspertów lekarze i pacjenci Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Serce oraz naczynia krwionośne – tętnice i żyły- stanowią w organizmie człowieka jeden układ zwany układem krążenia. 

Serce pełni  rolę pompy, która ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość krwi (a z nią tlenu i substancji odżywczych) do wszystkich tkanek i narządów człowieka.

CO SIĘ DZIEJE? 6 osób zmarło w woj.śląskim w tajemniczych okolicznościach!

Choroby układu krążenia są największym zagrożeniem dla zdrowia Polaków,

a spośród nich, za największą liczbę zgonów odpowiada choroba niedokrwienna serca zwana także chorobą wieńcową lub dławicą piersiową.  Zawał serca i jego objawy to konsekwencja choroby niedokrwiennej serca, a jednocześnie najgroźniejsza jej postać. 

W ciągu ostatniej dekady odnotowano znaczący postęp leczenia zawału serca w Polsce poprzez szerokie wprowadzenie tzw. interwencyjnych metod leczenia. Ponadto, Polska znajduje się w ścisłej czołówce w Europie pod względem liczby zabiegów angioplastyki tj. przezskórnego poszerzenia naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub zamknięte w wyniku choroby – najczęściej miażdżycy. Pozwoliło to znacznie obniżyć śmiertelność pacjentów z zawałem serca do około 18%. Nadal jednak istnieje konieczność zmiany zachowań, które poprawią rokowania pacjentów.

 

Kluczową rolę w ratowaniu życia pacjenta z zawałem serca odgrywa czas.

W Polsce od objawów do udzielenia pomocy mija średnio 260 minut. Tymczasem każde 30 minut opóźnienia w udrożnieniu zamkniętej tętnicy wieńcowej zwiększa ryzyko śmierci o 7,5 proc.

Kolejny problem to opieka nad pacjentem po zawale serca. Potrafimy nowocześnie leczyć, a jednak w ciągu 5 lat od zawału umiera połowa pacjentów, w pierwszym roku od wypisu ze szpitala – co dziesiąta. To dlatego grupa kardiologów z PTK wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowała tzw. KOS zawał, czyli program skoordynowanej opieki nad pacjentem po zawale serca.

To przede wszystkim bezproblemowy dostęp do rehabilitacji oraz opieki lekarza kardiologa. Ważne, bo w ciągu roku od zawału, zalecenia lekarza odnośnie do papierosów, cholesterolu, nadciśnienia, otyłości czy cukrzycy, realizuje tylko 1 procent pacjentów. W rok po zawale serca połowa pacjentów ma za wysokie ciśnienie, ponad dwie trzecie – za wysokie stężenie cholesterolu, co drugi palacz po zawale nadal pali, coraz więcej zawałowców choruje też na cukrzycę i tyje. 

Objawy zawału serca

  • bardzo silny ból, na ogół narasta z czasem.
  • duszność, może towarzyszyć jej kaszel, w skrajnych przypadkach z odkrztuszaniem pienistej wydzieliny.
  • osłabienie.
  • zawroty głowy.
  • stan przedomdleniowy lub omdlenie.
  • kołatanie serca.
  • ból brzucha z nudnościami i/lub wymiotami.
  • niepokój i lęk przed śmiercią.

 

Objawy zawału serca u kobiet

  • kłucie za mostkiem lub kłucie w mostku;
  • ból w nadbrzuszu, czasem nudności i wymioty, ( łatwo pomylić z niestrawnością)
  • duszność
  • osłabienie, trudności w wykonywaniu codziennych, czynności;
  • kołatanie serca;
  • złe samopoczucie;
  • zawroty głowy.
  • mroczki przed oczami
  • pocenie się
  • czasem bezsenność

Zapamiętaj!

Jak postępować w przypadku zawału serca:

  1. W przypadku silnego bólu w klatce piersiowej zadzwoń niezwłocznie pod numer 112.
  2. Dzwoniąc pod numer 112 poproś o pomoc medyczną. Rozmawiaj spokojnie, a gdy sprawia Ci to trudność, poproś o pomoc inną osobę.
  3. Podczas kontaktu z dyspozytorem medycznym numeru 112 odpowiadaj konkretnie na zadawane pytania. Podaj dokładny adres, pod którym się znajdujesz i nie rozłączaj się przed końcem rozmowy.
  4. Jeśli nie masz telefonu, poproś o wezwanie pomocy kogoś z otoczenia.
  5. Czekając na karetkę, przyjmij wygodną pozycję i nie wykonuj zbędnych czynności.
  6. Jeśli mieszkasz w bloku lub na trudno dostępnym terenie, poproś kogoś, aby pomógł ratownikom Cię zlokalizować.
  7. Szybko wykonany zabieg to mniejszy obszar serca objęty martwicą (tzw. blizna pozawałowa) i mniejsze ryzyko zgonu lub rozwoju groźnych powikłań, takich jak niewydolność serca.Kierunek Zdrowie w każdy piątek o 16.45. Powtórka w środę o 23.50

  8. Maria Zawała

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button