reklama
Kategorie

Niektórzy mają jednak w sobie coś z dzbana. Po co wyrzucić śmieci pod domem, jak można w centrum miasta

reklama

Widzisz? reaguj! Apelują władze Bytomia do mieszkańców. Przynajmniej do tych mieszkańców, którzy potrafią przy śmietniku się zachować. Bo nie wszystkim to wychodzi. Ostatnio nasilił się proceder wyrzucania domowych śmieci ale nie do kontenerów, tylko małych koszy na śmieci – np w parkach czy przy urzędzie.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

Traktowanie ustawionych w przestrzeni publicznej koszy na odpady jak miejsc, do których można wyrzucić śmieci wytworzone w domu, to problem wielu miast. Takie przypadki zdarzają się też w Bytomiu, co pokazują kamery miejskiego monitoringu oraz interwencje służ porządkowych wzywanych do opróżniania przepełnionych koszy.

– Widok przepełnionych koszy na śmieci, to jedna z tych rzeczy, które irytują mieszkańców najbardziej. Takie sytuacje mają wpływ na wizerunek miasta, ale też niesłusznie na ocenę pracy wykonawcy wywozu odpadów, z którym współpracujemy – mówi Anna Bulanda, dyrektor Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

 

Warto wspomnieć, że z godnie z obowiązującą umową na oczyszczanie miasta kosze w centrum opróżniane są nawet trzy razy dziennie, a poza pasem drogowym – sześć razy w tygodniu. Wobec zapełniania ich przez domowe śmieci wykonawcy pozostają bezsilni, a dodatkowe opróżnianie wiąże się z kosztami, które ponoszą sami mieszkańcy.

Kosze uliczne przy chodnikach, na placach zabaw czy przystankach ustawione są z myślą o pieszych, którzy przemieszczają się po mieście. Tymczasem głównie w Śródmieściu zdarza się że kosze wypełnione są po brzegi odpadami z gospodarstw domowych.

 

-Miasto dba o to, by nie dochodziło do takich sytuacji i na sygnały o wysypujących się z kosza odpadach reaguje w trybie interwencyjnym wysyłając na miejsce służby porządkowe. Trzeba zaznaczyć, że dodatkowe angażowanie pracowników Zaplecza Technicznego MZDiM w oczyszczanie koszy, odbywa się kosztem czasu przeznaczonego na inne czynności np. związane z pielęgnacją zieleni – dodają bytomscy urzędnicy.

Wyrzucanie do koszy ulicznych odpadów z gospodarstw domowych czy prowadzonej działalności gospodarczej jest zabronione i stanowi wykroczenie. Wynika to jasno z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na sygnały o takich praktykach reaguje Staż Miejska, która traktuje je równoznacznie z zanieczyszczaniem miejsc publicznych.

– Apelujemy do mieszkańców o to, by reagowali na takie sytuacje i zgłaszali je odpowiednim służbom – mówi Anna Bulanda.

 

red: W.Żegolewski
źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Mężczyzna zastrzelony przez policję w Rudzie Śląskiej. Jak do tego doszło? [NOWE FAKTY]

Śląskie: Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych już działa. Takich jak w Bielsku będzie 16

W Żywcu rzucali kamieniami w jubilera, w Buczkowicach wdarli się do sklepu. Włamywaczy nagrał monitoring [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button