Kategorie

Budżet obywatelski w Katowicach. Na co pójdzie 30 mln złotych? O tym zdecydują mieszkańcy

W szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie aż 388 wniosków, z czego 75% zostało pozytywnie zaopiniowanych. Na stronie www.bo.katowice.eu zostały opublikowane wyniki weryfikacji merytorycznej. Ostatecznie o tym, które zadania będą realizowane w 2020 roku zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w dniach od 9 do 22 września.

 

Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?

TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50

– W tym roku katowiczanie zdecydują, na co wydać ponad 30 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków. W tej edycji rekordową była nie tylko liczba zgłoszonych wniosków, ale także liczba tych, na które będzie można oddać swój głos. -Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu, tak jak w zeszłym roku, mieszkańcy pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne – dodaje prezydent Marcin Krupa i przypomina, że katowicki budżet obywatelski jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Łącznie spośród 388 projektów do głosowania zakwalifikowano rekordowe 291, czyli 75% wszystkich zgłoszonych wniosków. 251 z nich to zadania lokalne, a 40 ogólnomiejskie. – Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak wiele pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Osiedla Witosa – w tej dzielnicy wszystkie zgłoszone projekty pozytywnie przeszły weryfikację formalną i merytoryczną. Cieszymy się, że katowiczanie coraz częściej się z nami kontaktują przed złożeniem wniosku i zadają pytania, by wyjaśnić rozmaite wątpliwości. Z reguły znacząco zwiększa to szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Niestety, jak co roku, część projektów musieliśmy odrzucić. Najczęstsze przyczyny negatywnej weryfikacji to m.in. chęć realizacji projektu na terenie prywatnym, sytuacja, w której pomysł wnioskodawcy objęty jest już wcześniejszymi planami bądź działaniami Urzędu Miasta. Patrzymy też na kryterium racjonalnego wydatkowania środków publicznych – w przypadku, kiedy projekt dotyczy np. budowy placu zabaw, a tuż obok taki plac już istnieje – to wtedy projekt oceniamy negatywnie. Przypominamy także, że po raz pierwszy w katowickim Budżecie Obywatelskim wnioskodawcy, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie, mają możliwość odwołania się od decyzji urzędników. Ostateczną listę wniosków poddanych pod głosowanie poznamy 27 sierpnia – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Powiązane artykuły

W tym roku inicjatywę przejęli wielbiciele czworonogów. Pozytywnie zweryfikowano siedem projektów na wybiegi dla psów, m.in. w Dąbrówce Małej, Ligocie-Panewnikach czy Kostuchnie. Oprócz projektów dotyczących budowy nowych dróg rowerowych, w głosowaniu znajdzie się 15 wniosków na kolejne 25 nowych stacji rowerów miejskich. Mieszkańcy Katowic cenią sobie także zielone przestrzenie, dlatego także i w tym roku pojawiło się wiele projektów mających na celu rewitalizację obszarów zielonych, ale także realizację nasadzeń drzew i roślin. Porównywalną ilość do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym, czy kulturalnym.

Wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania dostępny jest na stronie www.bo.katowice.eu. Ostateczne listy projektów, na które będzie można głosować poznamy na początku września, ponieważ do 28 sierpnia wnioskodawcy mają jeszcze możliwość wycofywania swoich zadań.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kto obiecuje wyborczy nokaut na Śląsku i kogo chce posłać na deski?

UWAŻAJCIE!!! Będą zakładać blokady na koła!

Drewniany gigant gotowy! Największy drewniany rollercoaster powstał… gdzie?

 

źr. UM Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button