Kraj

Byli więźniowie wspominają obóz zagłady Auschwitz. Zobacz poruszające WIDEO

Trafiali do obozu zagłady w różnym wieku. Jedni będąc nastolatkami, inni – przyszli na świat w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tak jak pani Stefania Wernik. To ona urodziła się w miejscu kaźni, eksperymenty na niej przeprowadzał dr Mengele.

 

 

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Stanęło do niego 67 012 więźniarek i więźniów, w tym w obozie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 894, a w podobozach 35 118 osób.

Ostateczną likwidację obozu Niemcy zaczęli, gdy ruszyła ofensywa sowiecka. Rozpoczęli ewakuację więźniów „marszami śmierci”. Z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób.

W Auschwitz i Birkenau zostało ok. 9 tys. więźniów, w tym ok. 500 dzieci. Esesmani uznali, że nie nadają się do pieszej ewakuacji i zamierzali ich zgładzić. Zdążyli zabić ok. 700 z nich.

27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.

Wojska radzieckie otrzymały bliższe informacje o Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa i w związku z tym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia 1945 r.

W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie,

W bezpośrednich walkach o wyzwolenie oświęcimskiego obozu macierzystego, obozu w Birkenau i obozu w Monowitz oraz miasta Oświęcim i okolicy, poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.

W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.

Dziś, w związku 76. rocznicą Wyzwolenia Auschwitz wspominamy wypowiedzi byłych więźniów. Rok temu swoją historią podzieliły się ze światem Stefania Wiernik, która urodziła się w Auschwitz oraz Janina Iwańska i Zdzisława Włodarczyk, które trafiły do Auschwitz w 1944 roku.

Poniższe WIDEO zostało nagrane podczas obchodów 75. rocznicy Wyzwolenia Auschwitz w roku 2020. 

Wspomnienia Stefanii Wiernik, która urodziła się w Auschwitz:

Wspomnienia Janiny Iwańskiej, która trafiła do Auschwitz w 1944 roku:

Wspomnienia Zdzisławy Włodarczyk, która trafiła do Auschwitz w 1944 roku:

Źródło: TVS, http://www.auschwitz.org/

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To był prawdziwy pogrom! Śląska drogówka interweniowała 176 razy [WIDEO]

Filip z Katowic walczy o życie! kończy się czas i pieniądze na leczenie w Austrii [WIDEO]

Zabójczy koronawirus 2019-nCoV dotarł z Chin do Europy? Główny Inspektorat Sanitarny wydał KOMUNIKAT!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button