Cellulit – czym jest i jak się go pozbyć? Domowe sposoby na cellulit
Domowe sposoby na cellulit – warto je wypróbować, chcą pozbyć się „pomarańczowa skórka”. Czym jest cellulit i skąd się bierze?
Domowe sposoby na cellulit to proste i sprawdzone sposoby na walkę z problemem, który dotyczy wielu kobiet – nie tylko tych borykających się z nadwagą. Choć jest zjawiskiem bardzo powszechnym, nadal wielu kobietom sprawia dyskomfort i odbiera pewność siebie.
Istnieją domowe sposoby na cellulit – wypróbuj je na własnej skórze.
Cellulit to powszechny problem
Mimo że cellulit dotyczy głównie kobiet, coraz częściej mężczyzn również zaczyna go u siebie zauważać. Jak podaje portal female.pl, aż 91% ankietowanych Polek przyznało, że ma cellulit. Charakterystycznie pomarszczona skóra występuje nie tylko u dojrzałych kobiet lub tych borykających się z nadprogramowymi kobietami. Nawet młode, aktywne fizycznie dziewczyny zauważają u siebie ten problem.
Czym jest cellulit?
Z medycznego punktu widzenia cellulit jest chorobą metaboliczną wynikającą z nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego. Gy komórki tłuszczowe znajdujące się w tkance tłuszczowej podskórnej zaczynają funkcjonować nieprawidłowo, powiększają się i tworzą na skórze widoczne, nieregularne zgrubienia. Między zgrubieniami powstają puste przestrzenie, które zapełniają się wodą i produktami przemiany materii.
Przyczyny cellulitu
Dlaczego komórki tłuszczowej przestają rozkładać się prawidłowo? Powodować może to wiele czynników, takich jak:
-
niezdrowa dieta oparta na przetworzonych produktach bogatych w cukier i sól
-
brak ruchu, siedzący tryb życia
-
zaburzona praca układu krążeniowego oraz limfatycznego
Nie czekaj – rozpraw się z cellulitem
„Pomarańczowa skórka” najczęściej pojawia się na pośladkach i w okolicach ud, a także na piersiach. W zależności od stadium rozwoju cellulitu, można zauważyć go gołym okiem na rozluźnionej skórze lub po ściśnięciu skóry palcami. Im dalsze stadium rozwoju, tym trudniej walczyć z tą przypadłością.
Domowe sposoby na cellulit
Woda
Bez odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia ani rusz. Woda powinna być podstawą dnia każdego z nas, wpływa bowiem na funkcjonowanie całego organizmu. Sprawdź, ile wody dziennie powinieneś pić i jaką wodę wybrać, by jak najlepiej nawodnić organizm.
Zdrowa dieta
Odpowiednie odżywianie organizmu to fundament jego prawidłowego funkcjonowania. Dieta oparta na produktach przetworzonych, pełnych soli i cukru może prowadzić do zaburzeń znacznie gorszych, niż cellulit. Opieraj swoją dietę na produktach pełnowartościowych, świeżych owocach, warzywach i zdrowych tłuszczach. Odrzuć słodkie napoje i alkohol – zamień je na napary ziołowe i świeżo wyciskane soki lub koktajle.
Aktywność fizyczna
Brak aktywności fizycznej przyczynia się nie tylko do powstawania cellulitu, ale także zaburzeń pracy całego organizmu. Regularne treningi to same plusy dla organizmu. Wpływają doskonale na krążenie krwi, a tym samym na szybsze pozbycie się toksyn zalegających w tkankach, pomagają redukować tkankę tłuszczową i polepszają samopoczucie.
Nie musisz od razu porywać się z motyką na słońce i z kanapy przerzucać na 7 treningów w ciągu tygodnia. W ten sposób szybko się zniechęcisz. Jak każdą zmianę, aktywność fizyczną wprowadzaj stopniowo i w formie, która będzie sprawiała przyjemność. Może to być na przykład zamienienie samochodu na rower lub codzienny, wieczorny spacer.
Zimny prysznic
Lodowata woda pobudza krążenie krwi i stymuluje komórki tłuszczowe. Najlepiej sprawdzi się stosowanie na ciało naprzemiennie zimnych i ciepłych strumieni wody, które jeszcze bardziej komórki do spalania.
Masaż limfatyczny
Choć trudno będzie nam wykonać masaż tak dobry, jak w profesjonalnym salonie – warto poświęcić 20 minut dziennie wieczorem na jego wykonanie. Do tego celu możemy użyć szorstkiej rękawicy, gąbki lub szczotki. Masaż należy rozpocząć po kąpieli, zaczynając od najniższej partii dotkniętej cellulitem i kierować się ku górze.
Masaż nie tylko wpływa dobrze na stan skóry, ale i polepsza samopoczucie. Skóra już po kilku tygodniach regularnego szczotkowania na sucho stanie się wyraźnie jędrniejsza i napięta. Zabieg warto zakończyć solidnym nawilżeniem skóry odżywczym olejkiem lub balsamem.
Domowe peelingi
Peeling z kawy
Jak powszechnie wiadomo, kawa to jeden z najlepszych, naturalnych energetyków. Nie trzeba jej pić – kofeina zadziała również, gdy nałożymy ją na skórę od zewnątrz. Rozszerzy naczynia krwionośne, stymulując rozkład komórek tłuszczowych i opóźniając proces starzenia się skóry, dzięki zawartym w niej polifenolom, czyli przeciwutleniaczom.
Peeling kawowy przygotujesz, łącząc ze sobą pół szklanki zmielonych ziaren kawy z 1/2 szklanki cukru oraz paroma łyżkami oleju lub oliwy. Mieszanka powinna mieć konsystencję gęstej pasty. Peeling rozprowadź po skórze okrężnymi, dokładnymi ruchami, po czym spłucz go zimną wodą.
Peeling z soli morskiej
Taki peeling wpłynie świetnie na mikrokrążenie i przepływ limfy. Ponadto jest bardzo prosty do stworzenia – wystarczy przez parę minut wmasowywać w skórę garść soli morskiej. Należy jednak pamiętać, że sól morska może delikatnie podrażnić skórę i spowodować swędzenie. Z tego powodu zabieg ten poleca się raczej osobom o skórze normalnej.
Peeling cukrowy
Cukier w połączeniu z miodem stanowi idealną mieszankę dla naszej skóry. Grudki cukru rozprawią się z martwym naskórkiem i pobudzą komórki tłuszczowe do rozkładu, natomiast miód zapewni odpowiednie nawilżenie, jednocześnie łagodząc podrażnienia skóry.
Domowe sposoby zawiodły?
Należy pamiętać, że domowe sposoby walki z cellulitem, choć bezpieczne i często bezkosztowe, mogą nie poradzić sobie z naszą przypadłością. W takiej sytuacji warto udać się po pomoc do specjalisty, pamiętając, że im wcześniej zaczniemy walkę z „pomarańczową skórką”, tym większa szansa na szybkie pozbycie się jej.
Marlena Borczyk
CZYTAJ RÓWNIEŻ: